Styl barokowy we wnętrzu
5
(1)

Style architektoniczne w epoce baroku – czym się charakteryzowały?

Barok jako epoka kulturowa był niewątpliwie jednym z bardziej unikalnych momentów w historii Europy. Bardzo odróżniał się od poprzedzającego go renesansu, stawiał na unikatowość, bogactwo wzorów i dążenie do oryginalności. Zarówno sztuka, jak i architektura z tamtego okresu do dzisiaj nas zachwycają, i nie ma absolutnie niczego dziwnego w tym, że lubimy do niej nawiązywać. Także i w muzyce barok odcisnął swoje duże piętno, w postaci takich wielkich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach czy Amadeusz Mozart.

Różnorodność zdobień, ciekawe motywy roślinne, ornamenty i złocenia to flagowe elementy baroku, choć sam styl się do nich nie ogranicza. W przeciwieństwie do innych epok, nie czerpie ona wzorców ze swoich poprzedników, a stara się samodzielnie odkryć swoje piękno.

Jakie motywy były popularne w okresie baroku?

Określenie „barok” pochodzi od portugalskiego słowa barocco, co oznacza perłę o nieregularnym kształcie. Sam styl bardzo odróżnia się od tych, które go poprzedzały: stawia na oryginalność formy, bogactwo ozdób i dochodzenie do upragnionych efektów na własne sposoby. W tym czasie w kulturze europejskiej powstało także pojęcie iluzjonizmu, czyli sprawienie, że wizualnie budynki wydawały się być jeszcze wspanialszymi, niż były w rzeczywistości. Wybierając styl barokowy jako sposób aranżacji wnętrz powinniśmy kierować się bardzo podobnymi zasadami: bogactwem form, kolorów, wzorów i detali. Nie musimy podążać za sztywnymi wytycznymi – one istnieją po to, by pobudzić naszą kreatywność i pomóc nam dojść do upragnionego efektu na swój własny, oryginalny sposób.

Barok w aranżacji wnętrz – niełatwy, lecz efektowny styl dla wymagających

Styl wykorzystywany od początku XI wieku niemal do końca XIX wieku staje się popularny na nowo także dzisiaj. Nie jest to prosty sposób na wykończenie mieszkania lub domu, jednak niewątpliwie warto spróbować swoich sił – efekty, jakie możemy osiągnąć, z dużym prawdopodobieństwem zaskoczą nas samych. Decydując się na barokowy design możemy inspirować się dorobkiem całej epoki, lub tylko wybrać najbardziej odpowiadające nam elementy. Z całą pewnością warto zadbać o to, by w meblach i elementach wystroju przewijały się motywy roślinne, nieregularności, złocenia, a także bogate wzorzyste tkaniny i wysokiej jakości materiały. Nie wahajmy się wykorzystywać krzykliwych motywów, stosować odważnych kolorystycznych kontrastów, a także szaleć do woli z ilością szczegółów, dodatków i dekoracji.

Jak urządzić mieszkanie w stylu barokowym?

Nie da się ukryć, że barokowe wykończenie lubi raczej wnętrza większe i przestronne. Dzięki dużej ilości miejsca wszystkie zastosowane dekoracje mogą w pełni wybrzmieć i ujawnić swój pełny potencjał. Nie oznacza to jednak, że małe mieszkanie nie może zostać urządzone w tym stylu – jak najbardziej damy radę to zrobić, jednak w takiej sytuacji musimy być bardziej rozważni z ilością i rozmieszczeniem barokowych akcentów.

Jednym z najciekawszych sposobów na wprowadzenie odrobiny stylu do wnętrza naszego domu lub mieszkania jest umeblowanie. Podobnie jak w XVI wieku, tak i dzisiaj z powodzeniem znajdziemy meble wykończone w stylu barokowym, z bogato zdobionymi nogami, rzeźbionym drewnem i pięknymi obiciami i tkaninami. Warto łączyć ze sobą kontrastowe meble, a także – jeżeli mamy taką możliwość – grać światłem, na przykład poprzez wykorzystanie złoceń.

W przypadku, gdy wprowadzamy barok do dużego mieszkania lub domu, możemy również wykorzystać skłonność do przepychu i bogactwa zdobień, tak dominującą w tym stylu. Wykorzystamy do tego z powodzeniem lustra w bogato zdobionych ramach, rzeźby, obrazy oraz dodatkowe meble, jak na przykład pufka dla zwierzaka czy siedzisko z toaletką w sypialni. Niestety, aby móc to zrobić potrzebujemy większej przestrzeni, w związku z czym tak awangardowe rozwiązania są polecane głównie dla projektów dużych domów i mieszkań.

O czym pamiętać przy aranżowaniu wnętrz w stylu barokowym?

Decydując się na styl barokowy musimy wziąć pod uwagę to, że jest to jeden z bardziej kosztownych sposobów aranżacji wnętrz. Możemy więc chcieć zatrudnić profesjonalistę, aby dokładnie przemyślał i zaplanował naszą domową przestrzeń – w ten sposób unikniemy błędów i pomyłek w aranżacji, a także będziemy w stanie precyzyjniej dopasować meble, zasłony i inne elementy wyposażenia.

Chociaż nadal możemy wprowadzić nieco baroku do średniej wielkości wnętrza, pamiętajmy żeby nie przesadzić, ponieważ ilość dodatków i zdobień może nas przytłoczyć. W przypadku dużych przestrzeni nie mamy tego ograniczenia i możemy w pełni „zaszaleć” przy okazji rearanżacji domu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here