Szorowarki używane są szczególnie do czyszczenia dużych powierzchni użytkowych, np. magazynów, hal przemysłowych czy sklepów. Za ich pomocą można szybko i gruntownie odświeżyć podłogi zrobione z różnego rodzaju materiałów. Rozwijająca się technologia, także na przykładzie tych urządzeń, pokazuje, jak wiele czasu i energii można zaoszczędzić, używając jednego sprzętu zamiast kilkunastu par rąk do pracy. Ekonomicznie i przyjemnie!
Jak działa szorowarka?
Konstrukcja szorowarki jest tak naprawdę stosunkowo prosta. Składają się na nią: zbiornik na płyn czyszczący lub spryskiwacz z nabłyszczaczem, głowica oraz gryf z włącznikami oraz dźwignią. I to wszystko! Budowa jest prosta, ale wybór już nie. Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to lepszych modeli, wyposażonych w różne dodatkowe funkcje.
Obecnie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje szorowarek: samojezdne oraz ręczne. Istnieją jeszcze szorowarki z siedzeniem dla operatora, ale używa się ich zazwyczaj tylko w potężnych obiektach przemysłowych, w celu sprawnego oczyszczenia wyjątkowo dużej powierzchni. Tak, czy inaczej zasada ich działania jest podobna – każda z szorowarek wyposażona jest w kilak głowic, zaopatrzonych w szczotki, wykonane z różnych materiałów. W ruch wprawione są dzięki układowi napędowemu urządzenia. Szybkość, z jaką się obracają, zależy od mocy obrotowej urządzenia – im większa, tym powierzchnie są lepiej i szybciej czyszczone.
Kupując szorowarkę, zawsze dobrze zastanów się do czego będziesz jej potrzebować. Zapoznaj się też wcześniej ze specyfikacją techniczną danego modelu, aby wiedzieć do jakiej powierzchni dana szorowarka będzie najlepsza. Czasami istnieje potrzeba wybrania maszyny czyszczącej z określonym typem i ilością szczotek oraz konkretną prędkością obrotową. Jeśli pomylisz się przy zakupie, praca urządzenie nie będzie cię w pełni satysfakcjonować ze względu na mierne efekty sprzątania.
Kabel czy akumulator?
Oto jest pytanie! Zanim zdecydujesz się na jedną z szorowarek, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką powierzchnię będziesz czyścic i jakim nakładem czasu chcesz to zrobić. Co zatem mamy do wyboru? Szorowarka zasilana bezpośrednio z sieci ma rzecz jasna zakres czyszczenia ograniczony kablem. Z kolei w przypadku szorowarki z akumulatorem, nie ma takiego ograniczenia, ale konieczne jest ładowanie jej co jakiś czas. Generalnie, do mniejszych powierzchni wybiera się szorowarki zasilane elektrycznie, a do sprzątania dużych hal i magazynów – te akumulatorowe. Nie jest to jednak sztywny wyznacznik i każdy wybiera takie urządzenie, jakie mu najbardziej odpowiada. Decydując się na jedną z tych szorowarek, sprawdź koniecznie przed zakupem długość kabla lub czas pracy akumulatora. Może być tak, że te parametry techniczne przekonają cię do zakupu tej, a nie innej szorowarki do posadzek. Zwracaj też uwagę na dodatki, którymi są np. różnego typu szczotki, zbiorniczki na wodę czy obciążniki. Zrób więc dobry research, poczytaj, zbierz konkretne dane, zanim zdecydujesz się na najlepszy dla siebie model.
Ręczne czy samojezdne?
Szorowarki ręczne są zazwyczaj kompaktowymi urządzeniami, zaopatrzonymi w szczotkę walcową. Są to urządzenia bardzo popularne i chętnie wykorzystywane (szczególnie na trochę mniejszych powierzchniach, także w domu) z tego względu, iż można je ustawiać na różne sposoby. Funkcyjna rączka służy do manewrowania szorowarką i włączania odpowiednich funkcji. Bardzo często stosuje się tego typu urządzenia do czyszczenia pokoi hotelowych, restauracji, kawiarni i sklepów. Dodrzesz za jej pomocą w wiele miejsc pozornie trudno dostępnych. Szorowarka ręczna jest łatwa w eksploatacji i nie zajmuje dużo miejsca – możesz schować ją w każdym składziku.
Szorowarek samojezdnych natomiast używa się najczęściej do czyszczenia dużych powierzchni magazynowych, ale też hal produkcyjnych. Nie brakuje tam różnych zanieczyszczeń, takich jak smary czy oleje, które można wygodnie wyczyścić za pomocą szybko obracających się szczotek i określonego środka chemicznego. Asfalt, beton, PVC czy płytki gresowe – każda z tych powierzchni zostanie szybko i perfekcyjnie wyczyszczona! Mimo dużych gabarytów takie szorowarki są dobrze skrętne i łatwe w manewrowaniu. Jeśli będziesz prowadzić takie urządzenie, zobaczysz jak łatwo i szybko oczyścisz daną powierzchnię. Twoje zadanie będzie ograniczało się jedynie do nadania kierunku jazdy szorowarce, ustawienia programu, a resztę zrobi za ciebie maszyna.
Szczotka szorująca, a może pad?
Istnieje wiele rodzajów szczotek, w które wyposażone są szorowarki. Możesz też zdecydować się na urządzenie z padem, mocowanym do szorowarki za pomocą padholdera lub trzymaka. Pady służą do czyszczenia gładkich powierzchni i polerowania ich na błysk. Za pomocą takiej szorowarki usuniesz z podłogi smugi lub zacieki – innymi słowy, idealnie wypolerujesz każdy jej zakamarek!
Istnieje też bardzo wygodna szorowarka samojezdna z fotelem dla operatora – mając taką maszynę, na pewno się nie namęczysz. To sprzęt czyszczący o wiele droższy, niż poprzednie modele, ale bez niego ani rusz, kiedy trzeba w miarę szybko poradzić sobie z ogromna powierzchnią użytkową w potężnych halach, magazynach czy obiektach sportowych. Przemierzanie kolejnych metrów, prowadząc przed sobą szorowarkę ręczną, nie wchodzi tam w ogóle w grę.
A może słyszałeś o szorowarkach typu step-on? Taki wybór również warto rozważyć. Doskonała zwrotność urządzenia, komfortowa praca i perfekcyjnie wyczyszczona powierzchnia – czego chcieć więcej? Prowadzi się ją w pozycji stojącej, a steruje za pomocą kierownicy. Za pomocą takiej rydwanowej szorowarki posprzątasz nawet ciasne pomieszczenia, bez zbędnego wysiłku.
Jednotarczowe czy wielotarczowce?
Jeśli zależy ci na uzyskaniu idealnego efektu wizualnego – na wypolerowanej podłodze i pozbyciu się wszelkich, nawet najmniejszych zanieczyszczeń – zainwestuj w szorowarkę jednotarczową, której szczotki obracają się o wiele szybciej, niż w wielotarczowym urządzeniu. Jej kolejną zaletą jest to, że szczotki przez długi czas mają stały kontakt z podłożem. Za jej pomocą czyści się daną powierzchnie przede wszystkim zachowawczo, ale można też użyć jej do nakładania specjalnych powłok. Jeśli zdecydujesz się na taką szorowarkę do posadzek, możesz liczyć na precyzję w czyszczeniu, niskie zużycie energii oraz kompaktowe rozmiary i łatwość manewrowania gryfem.
Z kolei dwie tarcze w szorowarce lepiej sobie poradzą z dużymi powierzchniami. Mają większy zasięg czyszczenia, większą moc i doskonałą jakość czyszczenia, m.in. dzięki solidnej konstrukcji. Lepszy silnik i mocniejszy docisk do podłoża dają naprawdę rewelacyjne efekty na dużych, przemysłowych i użytkowych powierzchniach.
Szorowarka walcowa, składająca się z dwóch cylindrycznych szczotek kontrtrotacyjnych, jest również niezastąpiona do czyszczenia wykładzin i twardego podłoża, a także porowatych nawierzchni. Co więcej, wyposażona jest w dwie funkcjonalne szczotki: boczną i do mycia kątowego, dzięki czemu można za jej pomocą wyczyścić nawet najtrudniej dostępne miejsca. Oprócz dokładnego mycia urządzenie to wypoleruje perfekcyjnie podłogę, ale czy każde? Prawie…Tylko wtedy twoja praca będzie wykonana bez zastrzeżeń, jeśli sprzęt myjący okaże się tym z najwyższej półki. W innym przypadku może porysować powierzchnię gładkiej podłogi lub zostawiać nieestetyczne smugi. Czym różnią się szorowarki walcowe od tarczowych? Przede wszystkim siłą nacisku, która jest 6 razy wyższa w tych pierwszych.
Jaki płyn stosować do szorowarek?
Zanim zaczniesz pracę z szorowarką do posadzek, sprawdź stan powierzchni i materiał, z jakiego jest wykonana. Płyny są różne, a ich wybór zależny jest od tego, jaką powierzchnię będziesz czyścić. Kiedy zabrudzenia nie są zbyt uciążliwe, zwykle używamy preparatów na bazie mydła. Natomiast jeśli podłoga będzie zanieczyszczona smarami czy olejami, potrzebny ci będzie mocniejszy preparat czyszczący. Z kolei nawierzchnie ceramiczne i inne im podobne, powinny być czyszczone płynem chroniącym tego typu materiał. W niektórych miejscach konieczne jest użycie środka dezynfekującego, np. w szpitalach czy laboratoriach.
A zatem szczotka czy pad?
Niektórzy mają spory dylemat, zastanawiając się które rozwiązanie będzie lepsze. Pady są zrobione z włókien i ścierniwa, natomiast bazą materiałową szczotek jest włosie. Co jest lepsze? Na pewno pady lepiej wyczyszcza gładką powierzchnię w krótszym czasie. Szczotki muszą wykonać pół obrotu więcej, aby doczyścić takie samo zabrudzenie. Następna sprawa to ekonomiczność – zakup kilku padów jest bardziej opłacalny, niż zaopatrzenie się w różne typy szczotek. Jeśli masz do czyszczenia w jednym obiekcie kilka rodzajów powierzchni, warto zainwestować w pady. Przy jednym rodzaju nawierzchni szczotki w zupełności wystarczą.
Często jako wyposażenie dodatkowe dołączone są do szorowarek proste lub łukowe belki ssące. Pierwsze z nich używane są do czyszczenia rożnych typów nawierzchni, natomiast łukowe przeznaczone są do podłóg flizowanych (płytki). Za pomocą jednych i drugich szybko i sprawnie zbierzesz brudną wodę pozostałą po czyszczeniu .
Inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy masz do wyczyszczenia powierzchnie nierówne, chropowate, pełne zagłębień. Jeśli użyjesz szorowarki ze szczotką, jej włosie wniknie we wszelkie szczeliny i lepiej wygarnie zgromadzone tam zanieczyszczenia. Pad natomiast szybko się zetrze, choć jego zaletą jest fakt, że jest o wiele tańszy. Na co więc postawić? Wybór zależy od ciebie. Przekalkuluj koszty, oceń rodzaj powierzchni do czyszczenia i wybierz optymalne rozwiązanie, które pomoże ci utrzymać zawsze czyste nawierzchnie, bez smug i plam.
Jeśli chodzi o producenta szorowarki – zawsze warto stawiać na sprawdzone, renomowane marki. Jedną z nich jest znana firma Kärcher, która w swojej ofercie posiada bardzo szeroki asortyment sprzętów do czyszczenia powierzchni płaskich. Możesz zapoznać się z nim tutaj: https://www.kaercher.com/pl/professional/szorowarki-automatyczne/szorowarki.html. Wśród nich znajdują się szorowarki prowadzone ręcznie, step-on i z fotelem dla operatora. Każda z nich wyprodukowana została wedle najwyższych standardów jakości, dlatego możesz mieć pewność, że wszelkie zabrudzenia na rożnych typach posadzek zostaną za ich pomocą perfekcyjnie usunięte.