Pompa ciepła do ogrzewania domu
5
(2)

Coraz więcej osób, zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji, nie chce decydować się na piec na paliwa stałe czy na ogrzewanie gazowe, ale szuka innych, alternatywnych rozwiązań. Jedną z nich jest właśnie pompa ciepła – co trzeba o niej wiedzieć i dla kogo będzie to odpowiednie rozwiązanie?

Rezygnowanie z ogrzewania na gaz czy z pieców na paliwa stałe nie może dziwić – nie są to rozwiązania tanie, a ceny surowców nie dość, że już są wysokie, to potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Jeżeli więc ktoś myśli przyszłościowo, szuka taniego sposobu na ogrzewanie swojego domu przez wiele lat. I takim rozwiązaniem okazuje się właśnie pompa ciepła.

Spis treści artykułu:

Ogrzewanie domu – koszty

Szacuje się, że nawet około 60% kosztów utrzymania budynku to koszty związane z jego ogrzewaniem. Nie może więc dziwić, że wiele osób chce je mocno ograniczyć. Pompa ciepła jest do tego rozwiązaniem idealnym – to rozwiązanie nowoczesne, ekologiczne, a jednocześnie naprawdę tanie, do tego w innych krajach, jak Szwajcaria, już, w co trzecim domu, możemy znaleźć właśnie pompę ciepła.

Czemu warto zdecydować się na pompę ciepła?

Argumentów jest naprawdę wiele. Oto one:

  • Niższe koszty budowy domu – wbrew pozorom, pompa ciepła wpływa również na sam projekt domu i jego budowę. Gdy się na nią zdecydujemy, nie będziemy musieli budować ani komina, ani składu na opał, koniecznego w przypadku pieca na paliwa stałe.
  • Cena – pompa ciepła jest obecnie jednym z najtańszych sposób ogrzewania domów, na jaki możemy się zdecydować.
  • Obsługa – jest prosta i mało wymagająca, często ogranicza się jedynie to prostych ustawień, dostosowania ich do naszych wymagań i preferencji.
  • Oszczędność czasu – jeżeli decydujemy się na ogrzewanie na paliwa stale, co roku musimy poszukiwać odpowiedniej jakości paliwa, o odpowiedniej dostępności i cenie. Nie jest to zadanie łatwe. Jeżeli tego nie zrobimy, albo zapłacimy dużo, albo kupimy opał niskiej jakości, które nie tylko będzie słabiej grzał, ale również sprawi, że żywotność i bezawaryjność naszego pieca może się obniżyć.
  • Inwestycja – decydując się na pompę ciepła, poniesiemy koszty, które są większe od części innych rodzajów ogrzewania. Pamiętać trzeba jednak, że czas zwrotu inwestycji w tym przypadku jest stosunkowo krótki i zazwyczaj wynosi około 6 lat względem standardowych pieców na paliwa stałe.
  • Żywotność i bezawaryjność – koszty, które poniesiemy, przekładają się również na bezawaryjność samej pompy ciepła. Szacuje się, że pompy wysokiej jakości będą bezproblemowo pracowały nawet przez 50 lat, dzięki czemu przez ten czas nie będziemy ponosić dużych wydatków, które generuje np. Potrzeba zakupu nowego pieca.
  • Ekologia – pompy ciepła co prawda są zasilane prądem, jednak pamiętajmy, że jest to ilość stosunkowo mała, stąd zaliczają się one do naprawdę ekologicznych rozwiązań, które stosujemy w naszych domach.
  • Dofinansowania – w części przypadków, z racji tego, że pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym, możemy liczyć albo na dofinansowania, albo na bardzo korzystne kredyty, które pozwolą nam na sfinansowanie tej inwestycji.
  • Chłodzenie – jeżeli tylko chcemy, pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania naszego domu w zimie, ale również do chłodzenia go, gdy zaczyna doskwierać nam, latem, zbyt wysoka temperatura.

Pompa ciepła – wady i wymagania

Pompa ciepła to urządzenie coraz powszechniejsze, ale warto pamiętać, że nie jest ono idealne w każdym przypadku.

  • Niska temperatura wody – pompa ciepła jest w stanie podgrzać wodę do stosunkowo niskiej temperatury, w porównaniu do innych sposobów ogrzewania domu, przez co musimy zdecydować się na odpowiedni sposób ogrzewania domu, stosując np. ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie ścienne.
  • Cena – jak wspomniane było już powyżej, pompa ciepła to inwestycja. Możemy zdecydować się na kredyt czy nawet bezzwrotną dotację, ale jeżeli się to nie uda, warto pamiętać, że ceny pompy ciepła zazwyczaj są wyższe, niż ceny standardowych pieców do ogrzewania domu.

Pompa ciepła – czy warto?

Jeżeli właśnie budujemy dom lub decydujemy się na jego duży remont, lub modernizację, zdecydowanie tak. Warto poszukać odpowiednich dotacji, które może oferować np. nasza gmina. Dzięki temu znacząco możemy obniżyć nasze koszta. I chociaż pompa ciepła nie jest rozwiązaniem tanim, to bardzo opłacalnym już w przeciągu kilku lat po instalacji. Inwestycja taka zwraca się naprawdę szybko, po czym z roku na rok przynosi tylko zyski.

W połączeniu z bardzo długą, bezawaryjną pracą urządzenia, jest to rozwiązanie bardzo opłacalne pod kątem finansowym, a do tego będzie ono sprzyjać naszemu środowisku.

Coraz więcej Polaków dostrzega plusy, które oferują właśnie pompy ciepła. Jeżeli chcemy zaoszczędzić jeszcze więcej, jednak również w przeciągu kilku lat, warto rozważyć w połączeniu z pompą ciepła panele fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest generowanie prądu z promieni słonecznych, co jest skrajnie korzystne, gdy mamy pompę ciepła – wtedy minimalizujemy również nasze rachunki za prąd, co może oznaczać, że poza początkową inwestycją, koszty naszego ogrzewania będą bardzo zbliżać się niemal do zera, co jednak zależne będzie od wybranej pompy ciepła czy mocy instalacji fotowoltaicznej.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Mateomarket.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here