5
(2)

Półki to meble uniwersalne i w związku z tym sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Wszystko zależy od tego, jakiej są wielkości i z jakiego materiału je wykonano – jak wiadomo, te przeznaczone do kuchni czy łazienki muszą być odporne na wysokie temperatury czy wilgoć. Dzięki dostępności wielu wzorów, dziś można dopasować półkę do wystroju w każdym stylu: klasycznym retro, glamour, skandynawskim czy bardzo nowoczesnym (typu loft).

Jak dopasować półki do stylu aranżacji wnętrza?

Dopasowanie pólek do stylu pomieszczenia to chyba podstawa w dokonaniu odpowiedniego wyboru tego mebla. Dlatego powinniśmy przemyśleć, półki o jakiej konstrukcji i z jakich materiałów będą najbardziej pasować do danego miejsca w mieszkaniu. Do najbardziej uniwersalnych należą półki wykonane z drewna, dlatego nadają się do wnętrz tradycyjnych czy też klasycznych. Wtedy półki najlepiej gdy są zbudowane z prostych nie za grubych desek. Jeśli jednak chcemy, by półka doskonale wkomponowała się we wnętrze w stylu rustykalnym, dobrze jest wybrać taką o masywniejszej konstrukcji – na przykład z rzeźbionymi elementami.

Doskonale we wnętrzach rustykalnych czy też urządzonych w stylu skandynawskim sprawdzą się półki wykonane z trzciny. To rozwiązane bardzo oryginalne, które na pewno podkreśli charakter wnętrza. Do mieszkania w stylu nowoczesnym należy wybrać półki w zależności od tego… jak bardzo nowoczesność jest w danym pomieszczeniu jest nasilona. Jeśli polega ona tylko na prostocie i minimalizmie, to tym powinny też się charakteryzować półki – mieć delikatne konstrukcje i nie posiadać żadnych konstrukcyjnych udziwnień. Jeśli zaś urządziliśmy wnętrze w stylu loft (czyli bardzo nowocześnie) to powinniśmy wybrać na przykład ascetyczne półki składające z metalowych prętów. Dla miłośników awangardowych wnętrz producenci przygotowali meble na planie trójkąta, koła… szkieletu ryby czy skorupy ślimaka. W takich wnętrach znakomicie sprawdzą się też wszelkie konstrukcje asymetryczne.

  Moda na lastryko we wnętrzach

 

W jaki sposób półki podkreślają charakter wnętrza?

Choć półki wiszące nie są dużym elementem wystroju pomieszczeń, to przez swoje umiejscowienie bardzo przyciągają wzrok. I właśnie dlatego są doskonałym meblem, który może podkreślić charakter wnętrza. A dzieje się to dzięki paru elementom:

  • materiałowi, z jakiego półka jest wykonana,
  • kształtowi,
  • wielkości,
  • rzeczom na półce umieszczonym.

Półki do bardzo ważny element dekoracyjny i przeważnie wyeksponowany, dlatego ich rola w podkreśleniu stylu wnętrza jest nie do przecenienia.

 

Rodzaje półek na ścianę

Rodzajów półek jest bardzo dużo. Po pierwsze możemy podzielić je na takie z otwartymi i zamkniętymi frontami. Po drugie ze względu na miejsce przeznaczenia: kuchenne, łazienkowe, do salonu czy do pokoju dziecięcego. Po trzecie ze względu na materiał wykonania półki możemy podzielić na: drewniane, z płyty MDF, metalowe, szklane, z tworzyw sztucznych, a także z takich materiałów jak trzcina czy bambus. Można też ten element umeblowania podzielić na te bardziej dekoracyjne i funkcjonalne.

Półka na książki czy regał?

Jeśli mamy taki dylemat, warto na początek wziąć pod uwagę jeden fakt. A mianowicie, jak duże jest pomieszczenie, w którym ma stać regał. Jeśli nie jest ono zbyt duże, to lepiej postawić na półki. Właśnie z tego względu, że nie zajmują one, w przeciwieństwie do stojącego regału, miejsca na podłodze. Poza tym półki doskonale wypełnią miejsce między meblami, co także jest rozwiązaniem ekonomicznym i pozwala zaoszczędzić dodatkową przestrzeń. Półki są po prostu rozwiązaniem ciekawszym, które dodatkowo urozmaici wygląd naszego mieszkania.

Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierając półki na książki, brać pod uwagę takie, które są przystosowane do tego i mogą bezpiecznie udźwignąć dość duży ciężar.

Półki we wnętrzach – pomysły aranżacyjne

Półki można doskonale wykorzystać do pomysłowej aranżacji wnętrz, nie zapominając jednocześnie o aspekcie praktycznym. I tak, jak już wyżej wspomniano, można zapełnić nimi wolne przestrzenie między meblami. Wiszące półki można też wykorzystać do wydzielenia przestrzeni w danym pomieszczeniu – umieszczając na nich na przykład kwiaty w sąsiedztwie fotela, stworzyć kącik relaksu czy lektury. Możemy też na przykład w pomysłowy sposób ustawić na półce bibeloty – wtedy stanie się ona w pełni elementem dekoracyjnym. A jeśli chcemy półki przeznaczyć na książki, to też można je ustawić w fantazyjny sposób albo w oparciu o jakiś koncept – na przykład kolorystycznie okładkami.

  Blat drewniany – czy warto je zakupić do jadalni?

Wybór odpowiednich półek do wnętrz nie jest niczym trudnym, jeśli ma się rozeznanie w tym, jak wygląda oferta tych mebli na rynku.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here