Oprawa schodowa na drewnianych schodach
5
(1)

Wbrew pozorom skuteczne oświetlenie schodów może wcale nie być łatwe. Dlatego też powstały oprawy schodowe, a więc konstrukcje przeznaczone do oświetlania właśnie tego typu przestrzeni. Ich specyfika sprawia, że radzą sobie z tym zadaniem wprost doskonale. Jaka oprawa schodowa jest najlepszym wyborem i dlaczego? Co warto wiedzieć o tych elementach, i przede wszystkim, jak dokonywać ich wyboru?

Spis treści artykułu:

Klimatyczne oświetlenie schodów

Jeśli chodzi o oprawę schodową, jest to konstrukcja stworzona tak, aby skutecznie oświetlać przestrzeń, a jednocześnie zapewniać klimatyczną atmosferę. Schody i towarzysząca im przestrzeń często właśnie tego wymagają. Mowa w końcu zarówno o schodach w domu, jak i w hotelu czy restauracji. Dla stworzenia odpowiedniej atmosfery niezbędna jest oprawa schodowa, która dostarczy dyskretnego światła.

Oprawa schodowa dostosowana do potrzeb

Warto zauważyć, że oprawa schodowa może przybierać bardzo różne kształty. Spotykane są modele okrągłe, prostokątne oraz wiele modeli bardziej niestandardowych. Który model jest najlepszym wyborem? Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych preferencji oraz od wystroju danego wnętrza. Czasami z wnętrzem lepiej skomponuje się oprawa okrągła, a innym razem kwadratowa.

Należy w tym miejscu zauważyć, że oprawy mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Bardzo popularne są modele szklane. Doskonale sprawdzają się one we wszelkich eleganckich wnętrzach. Szkło jest jednak materiałem w dużej mierze uniwersalnym estetycznie, stąd też można je stosować niemal wszędzie. Podobnie zresztą metal, z którego także konstruuje się oprawy schodowe. Najczęściej wykorzystuje się do tego lekkie aluminium, które jest materiałem bardzo praktycznym. Aluminiowa oprawa schodowa to dobre rozwiązanie w domu, jak również w przestrzeni komercyjnej czy publicznej.

Oprawa schodowa i jej parametry

Warto mieć na uwadze, że wbrew swojej nazwie, oprawa schodowa może znaleźć zastosowanie również w wielu innych miejscach. Przykładowo, sprawdzi się z pewnością w niejednej sypialni. Dyskretne, przyciemnione, lecz efektywne oświetlenie nada klimatu pokojowi, w którym wypoczywamy. W przypadku sypialni z pewnością sprawdzi się oprawa schodowa z regulacją natężenia światła, co nie jest tak bardzo potrzebne, jeśli chodzi o oprawy stosowane na schodach.

  Stylowe drzwi szklane – nie tylko do biura

Ciekawą opcję stanowi także oprawa schodowa z czujnikiem ruchu. Mowa o oprawie, która włącza się po wyczuciu ruchu i po określonym czasie dochodzi do jej wyłączenia. Jest to z pewnością bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki tej funkcjonalności nie trzeba poszukiwać włącznika światła w środku nocy. Ponadto nie trzeba też pamiętać o jego zgaszeniu.

Warto podkreślić, że oprawa schodowa bywa stosowana również na zewnątrz. W takim przypadku również przydaje się czujnik ruchu. Jednak jeszcze ważniejsze są wtedy odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Przede wszystkim istotna jest szczelność tego typu opraw. Muszą one być odporne na działanie wilgoci oraz wszelkich czynników atmosferycznych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here