Klimatyzator z funkcja grzania
0
()

W czerwcu temat klimatyzatorów jest na tapecie niemal we wszystkich mediach – branżowych i nie tylko. Poruszanie go jesienią jest już nieco bardziej nietypowe – wciąż jednak uzasadnione. Dlaczego? Wszystko przez możliwość ogrzewania domu klimatyzatorem, co jest funkcją o tyle innowacyjną, o ile też kontrowersyjną. Wielu inwestorów nie wierzy w skuteczność takiego rozwiązania, inni zaś zastanawiają się, czy takie urządzenie może służyć przez cały rok: jako jedyne źródło ciepła zimą oraz chłodu latem. Spojrzyjmy na tę kwestię obiektywnie i zastanówmy się, jakie korzyści – i czy w ogóle jakiekolwiek – może przynieść ogrzewanie domu klimatyzatorem.

Ogrzewanie domu klimatyzatorem jako jedynym źródłem ciepła

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czy możliwe jest wykorzystanie klimatyzatora z funkcją grzania jako jedynego źródła ciepła w domu czy mieszkaniu. Najkrócej: tak. To jednak nie rozwiewa całego wachlarza wątpliwości, na które wskazują inwestorzy. Jak zatem działa taki mechanizm?

Klimatyzator, który może grzać, w istocie jest pompą ciepła powietrze-powietrze. Oznacza to, że pobiera energię cieplną z zewnątrz, za pomocą agregatu zewnętrznego. Następnie jest ona przekazywana do wnętrza i w ten sposób dochodzi do ogrzewania domu. Odwrotnie działa na co dzień, chłodząc pomieszczenia: wówczas pobiera energię z pokojów i przesyła ją na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki obecności czynnika chłodniczego w instalacji.

W jakiej temperaturze jest możliwe ogrzewanie domu klimatyzatorem i czy zadziała nawet podczas najbardziej wymagających dni zimy? Może zaskoczymy niektórych czytelników, ale klimatyzatory z funkcją grzania mogą pobierać energię i przekształcać ją w ciepło nawet wówczas, gdy na zewnątrz panuje temperatura do -25°C. Oznacza to, że nawet najbardziej siarczyste mrozy nie będą wpływać na efektywność ogrzewania domu. Co jednak z ciepłą wodą użytkową? Klimatyzator, który pozwala ogrzewać, jest, jak wspomnieliśmy, pompą ciepła powietrze-powietrze, dlatego nie będzie przesyłał energii do wody użytkowej. Z tego względu konieczne będzie uzyskanie jej z innego – nomen omen – źródła. Ogrzewanie domu jedynie klimatyzatorem nie będzie zatem rozwiązaniem dla każdego.

  Czym kierować się przy wyborze ściennego kamienia dekoracyjnego?
Ogrzewanie domu klimatyzacją

Dodatkowa funkcja ogrzewania domu klimatyzacją

Ogrzewanie domu klimatyzacją sprawdzi się w budynkach, w których jest już inne źródło ciepła. Może to być na przykład pompa ciepła powietrze-woda, która efektywnie pozyska ciepło z zewnątrz i przekaże je do instalacji wodnej, służącej tak ogrzaniu domu (np. poprzez ogrzewanie podłogowe czy – rzadziej – grzejniki c.o.), jak i jako ciepła woda użytkowa w kuchni czy łazience.

Ogrzewanie domu klimatyzacją będzie przydatne zwłaszcza jesienią i wiosną, kiedy sezon grzewczy w bloku jeszcze się nie zacznie (albo już się skończy), a temperatura nagle spadnie do poziomu, który niewiele będzie miał wspólnego z komfortowym. Funkcja ogrzewania domu klimatyzacją powoduje zatem, że staje się on urządzeniem całorocznym – co wbrew pozorom może pozytywnie wpłynąć na jego kondycję i długowieczność.

Ogrzewanie domu klimatyzatorem na zimę

Ogrzewane domu klimatyzacją – koszty

Jeśli mówimy o ogrzewaniu domu klimatyzacją, koszty generuje tutaj zwykle zużycie prądu. Co jednak ciekawe, klimatyzator w trybie grzania zużywa go mniej niż w trybie chłodzenia! Jego moc jest wyższa, więc urządzenie jest wydajniejsze, a to oznacza oszczędności – może nieznaczne, ale każda złotówka się liczy!

By jednak takich liczących się złotówek było jak najwięcej, warto zwrócić uwagę na wskaźnik SCOP – informuje on o wydajności ogrzewania domu klimatyzacją w kontekście sezonowym i opisuje stosunek ilości wyprodukowanej energii cieplnej do poboru 1 kWh. Im jest wyższy, tym ogrzewanie będzie wydajniejsze.

Mówiąc o cenach, nie możemy zapomnieć o poruszeniu tematu samego zakupu klimatyzatora z funkcją grzania. Na pewno wielu czytelników już po pierwszej wzmiance na temat pompy ciepła powietrze-powietrze uznało takie urządzenie za droższe od typowego klimatyzatora. Faktycznie, cena samego sprzętu może być nieco wyższa, ponieważ w jego skład wchodzą zaawansowane technologicznie komponenty, których może nie być w klimatyzatorze bez funkcji grzania. Warto jednak pamiętać, że w Polsce działa wiele programów dotacji i ulg, mogących sfinansować zakup klimatyzatora w całości lub częściowo.

  Ciemny niebieski kolor w salonie

Przykładem może być zakup klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Niewiele osób planujących taką inwestycję wie o uldze, a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę, że można z jej pomocą odzyskać część kosztów klimatyzatora. Trzeba jednak oddać im sprawiedliwość: nie każdy tego rodzaju zakup da się odliczyć od podatku . Jest to możliwe jedynie przy urządzeniach, które faktycznie mogą przyczynić się do termomodernizacji domu i są wymienione na listach, przygotowanych przez autorów programu. Jeśli istnieje cień wątpliwości, że zakupiony przez Ciebie sprzęt może nie mieścić się w określonych zasadami granicach, skonsultuj się ze specjalistą, który wskaże odpowiednie urządzenie. Warto porozmawiać też z prawnikiem, pomoże on przygotować wniosek do urzędu i wykazać, że wybrane urządzenie będzie miało wartość termomodernizacyjną. Pozwoli to efektywnie ogrzewać dom klimatyzacją, koszty zmniejszyć do minimum i zapewnić komfort całej rodzinie.

Montaż klimatyzatora z funkcja ogrzewania

Ogrzewanie domu klimatyzacją – koszty i możliwości

Ogrzewanie domu klimatyzatorem jest doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego, zielonego projektu. Właśnie takich rozwiązań zdają się szukać inwestorzy: im więcej możliwości otrzymają w ramach jednej inwestycji, tym lepiej. Niebagatelne znaczenie ma też ekologiczny charakter, a przecież klimatyzator z funkcją grzania, alias pompa ciepła powietrze-powietrze korzysta z odnawialnego źródła energii. Wszystko to wpływa na szereg zalet klimatyzacji do grzania: jest wydajna i oszczędna, a dzięki programom dotacji do jej zakupu – może być praktycznie bezkosztowa. Czy potrzeba więcej zalet?

Jeśli nadal masz wątpliwości – zapytaj o zdanie specjalistę. Pomoże on wybrać najlepsze urządzenie i podpowie, na co zwrócić uwagę podczas researchu w sklepach i ofertach producentów.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here