Remont ogrodzenia
5
(2)

Farby do metalu odpowiedzią na rdzę

Największym wrogiem metalowych mebli i ogrodzeń jest bez dwóch zdań rdza. Szacuje się, że rokrocznie niszczy ona aż 25 mln ton stali na całym świecie. Czy można temu zapobiec? W mikroskali jak najbardziej. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć metalowe powierzchnie, a odwdzięczą się atrakcyjnym wyglądem i długą żywotnością. Jak to zrobić?

Do konserwacji metalowych elementów niezbędne są specjalistyczne produkty – farby do metalu. Zawierają one substancje, które zabezpieczają metalowe powierzchnie przed korodowaniem, czyli procesem, w wyniku którego powstaje rdza. Tworzą one solidne powłoki, w efekcie czego meble i ogrodzenia są chronione przed wnikaniem wilgoci, która sprzyja rozwojowi rdzy.

Farby do metalu – jaki rodzaj produktu wybrać?

Farba do metalu spełni pokładane w niej oczekiwania, o ile będzie prawidłowo dobrana do rodzaju podłoża. Najprostsza klasyfikacja metali obejmuje metale żelazne i nieżelazne. W efekcie na rynku dostępne są:

  • farby do metali żelaznych – w ramach tej kategorii produktów wyróżnić można farby: alkidowe (ftalowe), chlorokauczukowe, poliuretanowe, epoksydowe oraz olejno-alkidowe. Mają one charakter rozpuszczalnikowy i tworzą solidną powłokę ochronną, która zabezpiecza metal przed wilgocią i wodą
  • farby do metali nieżelaznych – kategoria ta obejmuje farby: winylowe, akrylowe, akrylowo-lateksowe oraz poliwinylowo-akrylowe. Są to produkty wodorozcieńczalne. W porównaniu z farbami do metali żelaznych zapewniają mniejszy stopień ochrony przed korozją.

Osobną kategorią produktów są antykorozyjne farby do metalu. Łączą one bowiem w sobie właściwości kilku rozwiązań zarówno o charakterze gruntującym, jak i podkładowym i nawierzchniowym. Nie wszystkie bowiem rodzaje farb z powyższego zestawienia można stosować jako wierzchnią warstwę. Inne zaś nie sprawdzą się jako podkład. Farba antykorozyjna natomiast ma wszechstronne zastosowanie.

Konserwacja metalowych mebli i ogrodzeń krok po kroku

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać podczas konserwacji metalowych powierzchni, jest usunięcie ewentualnej rdzy oraz starej powłoki. W tym celu można użyć specjalnych odrdzewiaczy w płynie lub sprayu bądź papieru ściernego. W przypadku szczególnie uciążliwych wykwitów rdzy i dużych powierzchni warto użyć szlifierki.

Następnie należy odtłuścić podłoże przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej i zmatowić je za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Na koniec warto przetrzeć metalową powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu czyszczącego, np. płynu do mycia naczyń, i pozostawić do wyschnięcia. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do malowania.

W pierwszej kolejności trzeba nałożyć farbę gruntującą, następnie podkładową, a na koniec nawierzchniową. Żeby zmniejszyć ilość pracy, można zdecydować się na antykorozyjną farbę do metalu. Jak wspomniano, może ona z powodzeniem zastąpić wszystkie trzy produkty.

Istotną kwestią jest również odpowiednia temperatura podczas malowania. Jeżeli nie mieści się ona w przedziale 10-28 st. Celsjusza, lepiej zrezygnować z konserwacji. W przeciwnym razie powłoka nie osiągnie optymalnych parametrów wytrzymałościowych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here