Niewiele elementów w pomieszczeniu pełni jednocześnie tak dużo funkcji estetycznych i praktycznych jak drzwi. Zależnie od ich typu zmienia się również ich funkcja – przykładowo otwarte albo przeszklone drzwi zapewniają większy dopływ światła i optycznie powiększają wnętrze. Drzwi zamknięte z pełnymi skrzydłami z kolei izolują i zapewniają prywatność. Odpowiednio dobrane skrzydła drzwiowe harmonizują z pozostałymi elementami aranżacji i wzmacniają wybrany przez nas efekt stylistyczny. Jak dobrać drzwi wewnętrzne, by osiągnąć spójność aranżacyjną?
Jak dobrać drzwi w zależności od stylu wnętrza?
Dla nowoczesnych aranżacji charakterystyczne są proste, geometryczne formy, ograniczenie dekoracji i otwarta przestrzeń – w tym wypadku zwykle rezygnujemy z frezów czy zdobień.
Do tego typu wnętrz z reguły wybierane są drzwi bezprzylgowe o prostej formie. Obecnie modnym trendem są również drzwi na całą wysokość pomieszczenia, choć tego typu rozwiązanie należy uwzględnić już na etapie projektu.
Ciekawe są również nowoczesne drzwi szklane, gdzie całe skrzydło lub jego część stanowi przeszklenie przezroczyste albo mleczne.
Do mieszkania w stylu loftowym lub industrialnym dobrze pasować będą drzwi stalowe albo szklane. Zależnie od wystroju danego pomieszczenia sam materiał wykończenia możemy dobrać tak, aby korespondował z dodatkami czy fakturami – warto zastanowić się nad materiałami wykończeniowymi takimi jak mosiądz czy miedź.
Do prostego i minimalistycznego stylu skandynawskiego najlepiej będą pasowały drzwi drewniane lub wykończone okleiną drewnopodobną. Tutaj dobrym przykładem mogą być drzwi w okleinie koloru dębowego lub sosnowego.
Z kolei we wnętrzach zaaranżowanych w stylu hampton lub marynistycznym sprawdzi się kolorystyka morska, a więc biele, szarości, beże i błękity.
Odważne projekty w tym stylu mogą uwzględniać także bardzo nietypowe i wyraziste dodatki wykańczające drzwi, na przykład okrągłe przeszklenia przypominające bulaje (okna wykorzystywane w konstrukcji statków)
Drewno – klasyczne i ponadczasowe
Wnętrza klasyczne współgrają z tradycyjnymi rozwiązaniami designerskimi. W kontekście drzwi będziemy poszukiwać tutaj skrzydeł w kolorze naturalnego drewna, także bejcowanego albo malowanego na biało.
Ciekawym elementem, który wzbogaca klasyczny wygląd drzwi, jest korona pełniąca podobną funkcję co gzyms przy zewnętrznych elewacjach. Drzwi ozdobione koroną prezentują się reprezentacyjnie i dostojnie, choć trzeba się liczyć z faktem, iż zdominują one wnętrze.
Drzwi drewniane wcale nie muszą być drogie – tańszym rozwiązaniem są często stosowane przez producentów okleiny, które doskonale imitują drewno i są łatwiejsze w codziennym utrzymaniu.
Ostateczny wybór wykończenia i ogólnego wyglądu skrzydeł drzwiowych w naszych mieszkaniach zależy zatem w dużej mierze od wybranego stylu, który będzie stanowił motyw przewodni.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać produkt idealnie podkreślający nasze wnętrza, jednocześnie będącym rozwiązaniem trwałym i estetycznym.
Przed taką wizytą warto przygotować krótką listę modeli drzwi wewnętrznych, które najbardziej nas interesują – na przykład po lekturze strony internetowej marki DRE.