Spis treści artykułu:
Wydajność i wygląd wentylatora
Kluczowym aspektem każdego domowego wentylatora jest jego wydajność. Pod tym względem najważniejszym parametrem jest jego moc, wyrażona w watach. Wybierając konkretny model, należy kierować się wielkością pomieszczenia, w którym będziemy go używać. Decyzję należy dobrze przemyśleć, ponieważ zbyt duża moc będzie niepotrzebnie związana z nieco większym hałasem i zwiększonym zużyciem energii elektrycznej. Natomiast zbyt mała może okazać się dla nas niewystarczająca.
Niebagatelne znaczenie ma także wygląd urządzenia. Wybór jest kwestią gustu, ale nie można pominąć kwestii dopasowania wentylatora do stylu wnętrza. Może być on wykonany nie tylko z plastiku, ale również może posiadać dodatkowe wykończenia ozdobne w postaci drewna lub metalu. Ciekawym wyborem do klasycznych wnętrz może być wentylator z finezyjnymi detalami. Natomiast do nowoczesnych wnętrz warto postawić na minimalizm, gdzie popularnością cieszą się zwłaszcza smukłe wentylatory kolumnowe.
Funkcje dodatkowe wentylatora
Wybierając wentylator, warto zwrócić uwagę na niezwykle przydatne funkcje dodatkowe. Wśród nich ciekawą opcją jest tryb nocny. Funkcja ta zmniejsza szybkość obrotu łopatek wentylatora, co wpływa na generowanie mniejszego hałasu. Wiąże się to z mniejszą wydajnością działania, ale nie jest to tak istotne w nocy, gdy jest zwyczajnie chłodniej.
Dobry wiatrak domowy powinien mieć możliwość sterowania z pomocą pilota. Zwłaszcza jeśli pracujemy i chcemy wygodnie zmienić jego tryb, bez konieczności ciągłego wstawiania i ręcznego przełączania urządzenia w inny tryb.
Ciekawą funkcję jest także programator czasu pracy. Dzięki tej opcji użytkownik może ustawić konkretną godzinę, w której urządzenie samoczynnie się włączy lub wyłączy. Ta funkcja jest także przydatna w sytuacji, w której kładziemy się spać i chcemy mieć pewność, że wentylator wyłączy się po kilku godzinach, gdy już zaśniemy. Możliwość zaprogramowania czasu pracy wiąże się z wygodą i oszczędnością zużycia energii elektrycznej.
Niektóre modele wentylatorów wyposażone są także w funkcję jonizacji. Jonizator może znacząco podnieść jakość powietrza. Technologia polega na wytwarzaniu jonów ujemnych. Warto wiedzieć, że w środowisku naturalnym ich źródłem są przede wszystkim rośliny.