Projektant
0
(0)

Tworzenie projektu domu to złożony proces, zwłaszcza w przypadku opracowywania całej dokumentacji od podstaw. Zadanie to należy do architekta, który odpowiada za przygotowania planu w pełni spełniającego wymagania inwestora. Specjalista ten sporządza projekt zawierający wszystkie niezbędne elementy, włącznie z danymi technicznymi, wymiarami czy listą zastosowanych materiałów. Aby całkowicie sprostać wszystkim oczekiwaniom, architekt musi stale współpracować z klientem. Proces ten z reguły przebiega podobnie, jednak może różnić się w niektórych aspektach.

Analiza potrzeb inwestora

Projekt domu u architekta powstaje w oparciu o szczegółowe analizy potrzeb inwestora. Pierwszym etapem współpracy jest więc dokładna konsultacja, która pozwala przyszłemu właścicielowi budynku na przedstawienie swoich oczekiwań. Opracowując indywidualny projekt domu, architekt bierze pod uwagę również dostępny budżet. Na tym etapie konieczne jest przedstawienie liczby docelowych domowników, która jest kluczowa dla lepszego dopasowania architektonicznego pod kątem funkcjonalności budynku. Projekt domu indywidualny sam w sobie pozwala na stworzenie w pełni unikalnego obiektu, co ma szczególne znaczenie w przypadku problematycznych i wymagających działek.

Architekt może lepiej dopasować budynek pod dany teren, a nawet efektywnie wykorzystać jego cechy środowiskowe. Istotną funkcję spełnia analiza mapy do celów projektowych, której wykonanie jest konieczne dla uzyskania pozwolenia na budowę. Dokumentacja ta zawiera informacje o uzbrojeniu czy rzędnych terenu, dzięki czemu architekt może na jej podstawie lepiej zagospodarować przestrzeń. Warto przy tym pamiętać, że projekty domów indywidualne coraz częściej powstają w oparciu o konsultacje online w formie wideokonferencji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, a przy tym daje możliwość konsultacji z architektami z całej Polski.

Opracowanie projektu koncepcyjnego

Indywidualne projekty domów początkowo przechodzą fazę koncepcyjną i w takiej formie przedstawiane są inwestorom. Dokumentacja jest ściśle dopasowana do możliwości lokalizacyjnych i technicznych ujętych w mapie, a także osobistych preferencji klienta. Projekt koncepcyjny pozwala na zweryfikowanie zgodności podejmowanych działań z docelową ideą inwestora, a także umożliwia szybkie wprowadzanie ewentualnych modyfikacji.

Projekty indywidualne domów z powodzeniem opracowują eksperci firmy New-House, z których ofertą można zapoznać się na stronie: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house. Specjaliści proponują współpracę na każdym etapie realizacji inwestycji do stanu surowego, deweloperskiego czy też pod klucz, a nawet zapewniają kompleksowe doradztwo przy wyborze działki, zagospodarowywaniu terenu, wykonywaniu przyłączy budowlanych czy pozyskiwaniu dokumentacji. Po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego, następuje proces przygotowywania finalnego projektu budowlanego i wykonawczego.

projekt domu

Projekt budowlany i wykonawczy

Poszczególne domy projekty indywidualne mają opracowywane z myślą o konkretnych rozwiązaniach technicznych, konstrukcyjnych czy materiałowych. Informacje te są szczegółowo opisane w projekcie budowlanym, którego opracowanie jest niezbędne dla złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Dokument ten przedstawia również detale dotyczące przebiegu realizacji inwestycji.

Projekt budowlany stworzony przez architekta nie obejmuje natomiast szczegółów wykonawczych, czyli np. związanych z przyłączami instalacyjnymi. Inwestor może na tym etapie zweryfikować całą koncepcję, a także wprowadzić do niej niezbędne zmiany. Należy jednak zrobić to przed złożeniem wniosku o pozwolenia na budowę.

Na etapie końcowym powstaje projekt wykonawczy, który jest najbardziej szczegółowy. Architekt opisuje w takiej dokumentacji pełną konstrukcję budynku, włącznie z przedstawieniem niezbędnych rzutów czy przekrojów planu. Projekt wykonawczy stanowi tak naprawdę podstawę do realizacji prac budowlanych, ponieważ uwzględnia wykaz wymaganych materiałów i uwidocznia dokładne rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość finalnego ustalenia kosztorysu.  

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here