Fotowoltaika
4
(1)

Inwestycje w fotowoltaikę odnotowały gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich lat. Firmy energetyczne coraz chętniej stawiają na odnawialne źródła energii. Właściciele gruntów stają przed wyjątkową szansą biznesową. Farmy słoneczne to ciekawy pomysł na lokowanie pieniędzy i czerpanie zysków. Sprawdź, dlaczego farmy fotowoltaiczne zyskują na popularności!

Zielona energia to atrakcyjna forma inwestycji. To nie tylko produkcja prądu na własny użytek i uniezależnienie się od podwyżek cen za energie. To również bardzo dobry sposób na uzyskanie dochodu pasywnego. W tym artykule pokażemy Ci, że farmy fotowoltaiczne to bardzo dobry pomysł na biznes.

Farma fotowoltaiczna – od czego zacząć?

Farma fotowoltaiczna to droga do uzyskania bardzo dobrego źródła dochodu przede wszystkim dla rolników i właścicieli gruntów. Oprócz ziemi potrzebny jest również kapitał. Koszt budowy elektrowni słonecznej o mocy 1 MW to około 2.5-2.8 miliona złotych. Do tego dochodzą inne mniejsze koszty. Konieczna jest również umowa z zakładem energetycznym i pozwolenie na działalność. Warto na starcie skorzystać z pomocy specjalistów. Firma Revolt Energy (revoltenergy.eu) kompleksowo pomaga inwestorom zainteresowanym farmami fotowoltaicznymi. Fachowe doradztwo, stworzenie dokumentacji i budowa elektrowni o odpowiedniej mocy to tylko niektóre z ich usług. Warto przyjrzeć się ich ofercie bliżej. Rynek odnawialnych źródeł energii dynamicznie się rozwija i nic nie zapowiada odwrócenia się tego trendu.

Opłacalność famy fotowoltaicznej

Wraz z rozwojem technologii tanieją również komponenty potrzebne do budowy farmy fotowoltaicznej. Dzięki temu koszty budowy są zdecydowanie niższe niż jeszcze kilka lat temu. Zysk, jaki chcesz uzyskać z farmy, zależy od wielu czynników. Jeżeli posiadasz własne grunty, odchodzi koszt dzierżawy, a to znacząco przyspiesza czas zwrotu inwestycji. W polskich warunkach przyjmuje się, że w ciągu około 8 -12 lat koszty poniesione z tytułu uruchomienia farmy powinny się zwrócić. Warto zaznaczyć, że część środków potrzebnych na uruchomienie farmy można uzyskać w formie dotacji gminy lub programów pomocowych.

W zależności od położenia farma o mocy 1 MW w ciągu roku wyprodukuje około 1000 – 1200 MW energii. Za wyprodukowanie 1 MW energii można otrzymać od 300 do 400 zł. Dodatkowym wsparciem są państwowe aukcje OZE. Podliczając to wszystko, z elektrowni można uzyskać dochód w wysokości około 400 tysięcy złotych rocznie. Oczywiście zyski uzależnione są od wielu czynników jak na przykład ceny energii elektrycznej.

Zyskowność farmy fotowoltaicznej

Możliwe zyski z tego typu działalności uzależnione są również od wydajności farmy. Decyduje o tym wiele czynników. Najważniejsze to:

  • położenie geograficzne
  • jakość komponentów wykorzystanych do budowy farmy
  • bieżące utrzymanie paneli w czystości

Panele słoneczne i inwertery powinny być wysokiej jakości i od sprawdzonego dostawcy. Dobrze wyposażyć je w technologie zmiany kąta nachylenia względem słońca. Warto  projekt i budowę farmy powierzyć doświadczonym fachowcom.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here