Z jednej strony oznacza to możliwość wybrania idealnych modeli i to zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, z drugiej sprawia, że łatwo możesz zgubić się w natłoku ofert i mieć problem z podjęciem decyzji. To, jakie drzwi wewnętrzne sprawdzą się w twoim przypadku zależy od wielu czynników – rodzaju pomieszczenia, przestrzeni, jaką dysponujesz, a także stylu wnętrza, w tym koloru ścian i podłogi.
Rodzaje drzwi wewnętrznych
Kupując drzwi, musisz wybrać ich rodzaj, materiał, z jakiego są wykonane oraz rodzaj wypełnienia. Na rynku dostępne są drzwi płytowe, czyli złożone z ramiaka oraz wypełnienia, które może być wykonane z kartonu lub płyty wiórowej. W przypadku kartonu drzwi będą lżejsze, ale też zapewnią mniejszą izolację termiczną i akustyczną. Do wyboru są także drzwi płycinowe złożone z ramy konstrukcyjnej i wypełnienia w postaci płycin. W przypadku tych drzwi rama konstrukcyjna jest widoczna, inaczej niż w drzwiach płytowych.
To jednak dopiero pierwszy aspekt przy wyborze drzwi. Kolejnym jest wypełnienie. Pełne skrzydła pozwolą poczuć się w pomieszczeniu bezpiecznie i intymnie, toteż sprawdzą się przede wszystkim w takich miejscach jak łazienka czy sypialnia. W sypialni drzwi pełne zapewnią nie tylko intymność, ale także sprawią, że światło z korytarza nie będzie docierać do pokoju, a tym samym będzie łatwiej zasnąć. Przeszklenia spełnią natomiast dwie funkcje – dekoracyjną oraz praktyczną. Dzięki nim możliwe bowiem będzie doświetlenie ciemnych pomieszczeń.
Ze względu na funkcjonalność dobierane są także rodzaje drzwi wewnętrznych – każdy z nich ma bowiem swoje wady i zalety i będzie pasować do konkretnej przestrzeni. Prym niewątpliwie wiodą drzwi rozwieralne, czyli takie, jakie spotkasz w większości domów. Wydają się najbardziej oczywiste, przez co często zapomina się o alternatywach takich jak drzwi przesuwne czy drzwi harmonijkowe. Jeśli jednak dysponujesz małą przestrzenią w pomieszczeniu to właśnie drzwi harmonijkowe mogą sprawdzić się najlepiej. Warto też rozważyć możliwość zamontowania drzwi przesuwnych. Wprawdzie wymagają zagospodarowania miejsca na ścianie, za to nie wymuszą na tobie konieczności pozostawienia wolnej przestrzeni na łuku otwierania drzwi.
Jeśli jednak postawisz na klasykę i wybierzesz drzwi rozwieralne, musisz jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, które wybrać – drzwi prawe czy lewe. Nie jest to bowiem wybór bez znaczenia i ma ogromny wpływ na funkcjonalność pomieszczenia oraz zagospodarowanie przestrzeni. Wybierając sposób otwierania drzwi, bierz pod uwagę przede wszystkim to, czy wolisz, by otwierały się do pokoju czy na zewnątrz. W przypadku małych pomieszczeń lepiej sprawdzi się to drugie rozwiązanie – pamiętaj jednak, że wtedy musisz zwolnić odpowiednią przestrzeń w korytarzu, by możliwe było swobodne otwieranie drzwi bez obijania ich o meble czy przeciskania się do wnętrza.
Drzwi wewnętrzne dopasowane do wystroju
Wiedza o tym, jak dobrać drzwi wewnętrzne pod względem funkcjonalnym to dopiero pierwszy krok. Drugim jest przemyślenie kwestii estetycznej. Aby poszczególne modele wpasowały się do danego wnętrza zarówno pod względem koloru, jak i stylu, musisz wiedzieć, jak dobrać drzwi do ścian. Jest to bowiem najprostszy sposób na stworzenie spójnego wnętrza. W przypadku nowoczesnych aranżacji najlepiej sprawdzą się drzwi z jasnego drewna w zimnym odcieniu.
Popularne są obecnie modele z okleiny drewnopodobnej, czasem dodatkowo pokryte lakierem UV, dzięki czemu będą bardziej odporne na zarysowania czy działanie światła. Jeśli jednak nie wiesz, jak dopasować drzwi do podłogi, powinieneś dobierać je ostrożnie – pod tą samą nazwą u różnych producentów często kryją się bowiem inne okleiny.
Bardzo uniwersalne będą z pewnością drzwi białe, które pasują praktycznie do każdego wnętrza. Wpasują się zarówno w drewnianą podłogę, jak i płytki. Zleją się też ze ścianami, a tym samym nie będą nadmiernie przykuwać wzroku czy przytłaczać pomieszczenia. Ciekawe efekty uzyskasz natomiast, sięgając po drzwi kolorowe. Tutaj jednak bądź ostrożny i upewnij się, że starannie przemyślałeś aranżację. W przeciwnym razie łatwo możesz popaść w przesadę.
Montaż wybranych drzwi wewnętrznych
Po wyborze konkretnego modelu nadchodzi czas na montaż. Tutaj pojawia się natomiast pytanie, jak zmierzyć drzwi wewnętrzne. Zagadnienie to może jednak wprowadzić w błąd – pytanie powinno brzmieć raczej: jaki otwór pod drzwi powinno się przygotować dla skrzydła o konkretnych wymiarach. To właśnie od otworu będzie bowiem zależeć wybór konkretnego modelu i jego wymiarów, a w dalszej kolejności – przesądzi to o sprawnym montażu i maksymalnej funkcjonalności drzwi. Pomiary będą wyglądały inaczej w przypadku zamawiania samego skrzydła, a inaczej w przypadku, gdy kupujesz drzwi wraz z okuciami i ościeżnicą.
W pierwszym przypadku masz bowiem już zamontowaną futrynę, a więc dokonując pomiarów na jej końcach z pominięciem listew wykończeniowych, z łatwością określisz wymiary. Jeśli natomiast dobierasz drzwi pod otwór bez ościeżnicy, musisz zmierzyć wysokość i szerokość w co najmniej trzech miejscach i zapisać najmniejszą z uzyskanych wartości. Odwrotnie będzie w przypadku grubości muru – tutaj pod uwagę brana jest największa wartość.