Nawadnianie zieleni
5
(4)

System nawadniania – czym jest i jakie ma zastosowania?

System nawadniania składa się z sieci połączonych rur oraz urządzeń deszczujących lub kroplujących. Instalacja rozprowadzona jest pod lub na powierzchni gruntu i podłączona do źródła wody (np. studnia, sieć wodociągowa, zbiornik na deszczówkę). Dodatkowo system można zautomatyzować dzięki wyposażeniu go w sterownik, elektrozawory i czujniki.

Systemy nawadniania wykorzystywane są w wielu obszarach takich jak:

  • uprawy polowe,
  • uprawa krzewów jagodowych,
  • sadownictwo,
  • uprawy pod osłonami,
  • utrzymanie
  • obszarów
  • zieleni – przydomowy ogród, park miejski, boisko sportowe,
  • nietypowe zastosowania – zraszanie kompostowni, hałd czy padoków.

Systemy nawadniania przeciwdziałają niedoborom wody, które wynikają z deficytu opadów lub nierównomiernego ich rozkładu w sezonie wegetacyjnym. Obecnie stają się czynnikiem decydującym o powodzeniu upraw i przestają pełnić jedynie rolę wspomagającą. Budowa instalacji jest opłacalna pod wieloma względami. Przede wszystkim zwiększa efektywność plonowania i pozwala ograniczyć koszty produkcji. Przy tym wykorzystuje niewielkie ilości wody, co sprzyja ochronie naturalnych zasobów.

Optymalne nawadnianie upraw i ogrodu

Optymalne nawadnianie roślin zapewniają przede wszystkim linie kroplujące, taśmy kroplujące i indywidualne kroplowniki. Urządzenia te precyzyjne i równomiernie dostarczają odpowiednią dawkę wody bezpośrednio do systemu korzeniowego. Dzięki temu podłoże jest stale wilgotne, a poziom wilgotności jest dostosowany do potrzeb danego gatunku. Umożliwia to z kolei efektywne wykorzystywanie składników odżywczych przez rośliny. Ponadto unikają one stresu związanego z pozyskiwaniem wody w krytycznych momentach ich wzrostu.

Efektem stosowania systemów nawadniania są obfite zbiory lepszej jakości. Owoce i warzywa są w pełni wykształcone, zawierają więcej substancji odżywczych i dłużej utrzymują świeżość po zbiorach. Ponadto rośliny są mniej podatne na choroby grzybowe i szkodniki.

  5 sposobów na szybkie udekorowanie sypialni

Ograniczenie zużycia wody

Systemy nawadniania zużywają tylko taką ilość wody, jakiej potrzebują rośliny. Ponadto ograniczają parowanie wilgoci z gleby (szczególnie nawadnianie kroplowe). Dzięki temu woda się nie marnuje i można wykorzystać każdą jej kroplę. Ograniczenie zużycia wody przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnych warunków do rozwoju roślin jest przyjazne dla środowiska i chroni cenne zasoby naturalne. Ponadto przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji i utrzymania terenów zielonych.

Dodatkowe możliwości systemów nawadniania

Systemy nawadniania można wzbogacić o fertygację. Jednoczesne dostarczanie nawozów i wody daje wiele korzyści. Przede wszystkim precyzyjne dawkowanie ogranicza nawożenie i zmniejsza koszty z nim związane. Nie ma potrzeby angażowania maszyn i zużywania paliwa. Poza tym nawozy aplikowane są automatyczne, a więc wyeliminowany zostaje czynnik ludzki. Co więcej, dostarczanie roślinom małych dawek w odpowiednim czasie chroni przed wymywaniem nawozu z podłoża i zanieczyszczeniem wód gruntowych. Poza tym mniejsza ilość zabiegów to lepsza kondycja gleby w międzyrzędziach.

Precyzyjne nawadnianie i fertygacja pozwalają także na reagowanie na zmiany spowodowane nieprzewidywalnością pogody lub chorobami roślin. Ułatwiają także uprawę, np. borówki amerykańskiej poprzez możliwość korygowania pH wody i utrzymania kwaśnego odczynu gleby.

Systemy nawadniania wykorzystywane są do ochrony wrażliwych roślin (np. drzewka owocowe w czasie kwitnienia, mini kiwi czy borówka amerykańska) przed wiosennymi przymrozkami. W tym celu stosuje się zraszacze antyprzymrozkowe. Ponadto instalacja nawadniająca może być stosowana do przemywania zasolonej gleby, szybkiego uzupełniania składników pokarmowych w trakcie długotrwałych opadów, a nawet oczyszczania z pyłu. Natomiast w szklarniach systemy nawadniające służą do regulowania poziomu wilgotności i temperatury w szklarni.

Budmech – kompleksowe systemy nawadniania upraw i terenów zielonych

Specjalnością firmy Budmech są profesjonalne systemy nawadniania dla rolnictwa, sadownictwa, obiektów sportowych oraz obszarów zieleni. Szeroka oferta obejmuje zarówno bogatą gamę wysokiej jakości produktów do budowy instalacji, m.in, linie kroplujące, taśmy kroplujące, mikrozraszacze, jak i również zaplecze specjalistycznych usług.

  Pięknie oświetlony ogród

Budmech zajmuje się projektowaniem systemów nawadniania odpowiadających indywidualnym potrzebom klientów. Przeprowadza audyty i modernizacje istniejących instalacji. Oferuje także pomoc w doborze technologii uzdatniania wody oraz mieszalników nawozowych. Ponadto firma współpracuje z cenionymi na rynku wykonawcami instalacji nawadniających. Zapewnia także nadzór projektowy nad realizacją inwestycji.

Firma Budmech to gwarancja niezawodnych i opłacalnych systemów nawadniania.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here