żarówka_21
5
(1)

Obecnie na rynku oświetleniowym spotkamy się z różnymi rodzajami oświetlenia. Są to klasyczne żarówki żarowe, żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe oraz diody LED.

Klasyczne żarówki żarowe

Zasada działania tradycyjnych żarówek jest prosta – rozgrzany przez prąd żarnik zaczyna świecić. Niestety tylko niewielka część dostarczanej energii przetwarzana jest na światło. Pozostała część energii wytwarza ciepło – przez co żarówki są mało wydajne i energochłonne.

Dodatkowo, żarówki obciążają środowisko naturalne poprzez emisję dwutlenku węgla. Żarówka żarowa doskonale oddaje barwy, a emitowane światło zbliżone jest do naturalnego. Kolejną zaletą jest przede wszystkim niska cena. Ich żywotność wynosi około 1000h.

żarówka_21

Żarówki halogenowe

Lampy halogenowe wypełnione są halogenem oraz gazami szlachetnymi tak, aby zapobiegać osadzaniu się par wolframu. Dzięki temu żarówka halogenowa charakteryzuje się dwa razy dłuższą żywotnością oraz zużywa od 45% mniej energii w przeciwieństwie do klasycznych żarówek. Niestety duża cześć energii elektrycznej przeznaczana jest na wytwarzanie ciepła, co wiąże się z dużym nagrzewaniem lamp halogenowych. Ich żywotność sięga nawet 3000h.

Świetlówki kompaktowe

Świetlówki kompaktowe to rodzaj lampy fluorescencyjnej. W celu zapewnienia małych wymiarów gabarytowych, świetlówki te najczęściej mają kształt spirali bądź litery „U”. W porównaniu do tradycyjnych żarówek – lampy kompaktowe zużywają do 80% mniej energii, a ponadto nie wytwarzają ciepła. Żywotność lampy kompaktowej wynosi od 6000 do 15000h.

Diody LED

Oparte są na działaniu diod elektroluminescencyjnych. W porównaniu do tradycyjnych żarówek charakteryzują się znacznie większą trwałością. Diody LED to najbardziej energooszczędne źródło światła (zużywają do 80% mniej energii elektrycznej), a ich żywotność sięga nawet do 100 tysięcy godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here