Parawany 1
5
(1)

Parawany dawniej i dziś

Dawniej parawany były bardzo częstym zjawiskiem, spotykanym w wielu domach. Służyły przede wszystkim do oddzielania pewnych części pokoju, sprawiając że w łatwy sposób można było uzyskać prywatną przestrzeń. Spełniały również funkcję estetyczną. Obecnie parawany przechodzą poważny renesans popularności.

Coraz częściej spotykamy je w różnego rodzaju wnętrzach. Powrót parawanów wiąże się jednak ze znacznym urozmaiceniem ich pod względem wzornictwa, poprzez rozszerzeniem gamy kategorii tematycznej. W ofertach dostępne są parawany jednostronne i parawany dwustronne. Oba modele łączone są metalowymi zawiasami. Awers parawanów jednostronnych pokryty jest płótnem, z kolei rewers osłania czarny lub biały materiał. Parawany dwustronne z obu stron przesłania płótno. Wskazane elementy wystroju różnią się od siebie wzorami oraz wielkością.

Cel zakupu parawanu

Podstawowym zadaniem parawanu jest bardzo szybkie i proste wydzielenie różnych części pokoju.

W ten sposób z łatwością można stworzyć intymną, prywatną, osłoniętą od reszty pokoju przestrzeń w małym pokoju lub po prostu oddzielić od siebie dwie części dużego pomieszczenia i uczynić je bardziej funkcjonalnym. W ten sposób możemy uzyskać przy niedużym wkładzie sił miejsce do pracy, strefę telewizyjną czy rekreacyjną.

Innym zadaniem parawanu jest zasłonięcie niechcianych elementów, z którymi trudno sobie poradzić w inny sposób (między innymi grzejniki, kaloryfery czy rurki w ścianie). Obecnie umieszczanie parawanu służy jednak także innym celom – ma on pełnić funkcję dodatku dekoracyjnego.

Parawany 2

Jaki parawan wybrać?

Ze względu na dekoracyjną funkcję parawanu należy dobrze się zastanowić przed wyborem konkretnego modelu. Trzeba wziąć pod uwagę, że musi on w jakiś sposób współgrać

z wyposażeniem pomieszczenia, a przy okazji może wyrażać osobiste upodobania właściciela. Zazwyczaj wybiera się jedną z dwóch ogólnych zasad, mówiących o tym, że albo parawan pasuje kolorystycznie i stylowo z pomieszczeniem, albo zupełnie od niego odbiega.

  Nowoczesne wnętrze z meblami drewnianymi - jak je urządzić?

Pamiętajmy jednak, że w drugim przypadku parawan może wyraźnie zdominować inne elementy, znajdujące się
w pokoju.

Inne dodatki, które nadadzą charakter mieszkaniu

Równie świetnym pomysłem na urozmaicenie wnętrza jest wyposażenie go w obrazy na płótnie. Szczególnie modne stały się ostatnimi czasy płótna canvas, które łączą tradycyjne malarstwo artystyczne z wysokiej jakości grafiką cyfrową. Tego typu obrazy charakteryzuje ostrość,  wyrazistość barw oraz bogactwo detalów.

Dodatkowo możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego efektu przedstawionego przedmiotu, co znacznie podwyższa atrakcyjność tego elementu dekoracyjnego. Niewątpliwą zaletą obrazów na płótnie canves jest ogromny zakres tematyczny. Dzięki temu możemy sprawić, że wnętrze będzie bardziej trafiało w nasze gusta i odda w pełni pożądany charakter.

W bardzo prosty sposób uczynimy nasze mieszkanie oryginalnym miejscem z duszą. Z kolei dla osób, lubiących przebywać w pomieszczeniach oryginalnych, które w sposób jednoznaczny przekazują pewne treści, idealne będą oprawione w ramę plakaty typograficzna z różnego rodzaju sentencjami.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here