question-mark
4.5
(2)

Bardzo często osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z materiałami budowlanymi albo dopiero rozpoczynają pracę w branży budowlanej postrzegają gładzie gipsowe oraz gipsy szpachlowe jako jeden i ten sam produkt. W rzeczywistości wygląda to inaczej, bowiem gips szpachlowy różni się od gładzi gipsowej między innymi właściwościami, które decydują o ich finalnym przeznaczeniu. Przyjrzyjmy się zatem produktom bliżej i poznajmy ich zastosowanie.

Gips szpachlowy – wykorzystanie

Gips szpachlowy wykorzystywany jest w pracach wykończeniowych do korygowania większych nierówności występujących na podłożu ściany lub sufitu oraz wyprowadzenia płaszczyzny powierzchni. Dlatego w praktyce stosuje się go na wcześniejszym etapie prac niż gładzie gipsowe. Gips szpachlowy cechuje:

    • wysoka przyczepność do podłoża. Można go także stosować do przyklejania niewielkich elementów dekoracyjnych z gipsu
    • wysoka trwałość
    • możliwość nanoszenia jednorazowo grubej warstwy, dochodzącej do 6 mm. Z powodzeniem sprawdza się on w starym budownictwie, gdzie bardzo często wyrównanie ścian wymaga większego wysiłku oraz naniesienia grubszej warstwy materiału.

Gładź gipsowa – wykorzystanie

Gładzie gipsowe pozwalają uzyskać idealną gładkość ścian i sufitów oraz nadać powierzchniom lepszy wygląd estetyczny. Cechuje je:

    • drobne uziarnienie
    • nakłada się je w warstwie o grubości max. 3 mm. Taka warstwa pozwala usunąć wszelkie nierówności, które nie zostały zniwelowane w momencie wykonywania prac naprawczych gipsem szpachlowym (jeśli takie prace miały miejsce).
    • konsystencja gładzi ma jasny i jednolity kolor, dlatego od razu po wyschnięciu wykonawca może przystąpić do prac wykończeniowych, typu malowanie czy nakładanie tapety. Może mieć pewność, że nawet przez farbę nałożoną jednowarstwowo nie będzie przenikał kolor gładzi.
  • zaletą niektórych gładzi gipsowych jest możliwość obróbki pokrytych nimi powierzchni na mokro przy użyciu stalowej pacy. Dzięki czemu można niemal całkowicie uniknąć szlifowania na sucho, a tym samym zachować większą czystość w remontowanym pomieszczeniu i skrócić czas remontu.
  Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here