Przy wykańczaniu swojego domu należy zwrócić szczególną uwagę na podłogę – to przyszłościowa decyzja, ponieważ to od dobranych materiałów zależy trwałość oraz wygoda jej eksploatacji. Nie ma jednak rozwiązań idealnych – każde z nich ma swoje zalety i wady. Przy zakupie warto w związku z tym brać pod uwagę swoje indywidualne wymagana, aby gotowa podłoga była zarówno estetyczna, jak i praktyczna w danym pomieszczeniu. Czy drewniana podłoga w salonie to dobry pomysł?
Spis treści artykułu:
Dlaczego podłoga drewniana to dobry wybór?
Podłogi drewniane charakteryzują się przede wszystkim estetyką – nic nie jest w stanie dać takiego samego efektu, żadne panele czy wykładziny. Drewno jest wyjątkowo pięknym materiałem, który jest niepowtarzalny i potrafi nadać każdemu wnętrzu szykowny wygląd – zarówno temu urządzonemu klasycznie, jak i nowocześnie.
Do dyspozycji jest obecnie szeroka gama różnych gatunków i wybarwień drewna zarówno europejskiego, jak i egzotycznego. Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza podłoga drewniana dwuwarstwowa jak i trójwarstwowa – zbudowana jest ona wtedy z wierzchniej warstwy drewna gatunków szlachetnych, natomiast spodniej, niewidocznej, z tańszych gatunków.
Warto wskazać, że drewno jest materiałem wszechstronnym – wbrew obiegowej opinii może być stosowane także w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, na przykład w kuchniach czy łazienkach. W tym przypadku konieczne jest wybranie odpowiednich gatunków drewna – idealnie nadają się do tego te egzotyczne, ponieważ są naturalnie nasycone olejami, które poprawiają jego wodoodporność.
Montaż podłóg z drewna naturalnego nie jest żadnym problemem – można kupić je w formie wygodnych paneli i desek podłogowych z montażem na pióro czy też na specjalny zatrzask, poza tym też nie ma konieczności ich klejenia do podłóg pływających. To powoduje, że montaż można wykonać nawet samodzielnie, oczywiście postępując zgodnie z zasadami, by podłoga mogła później posłużyć na długie lata.
Jakie są wady drewna na podłodze?
Oczywiście, są też i wady, o których trzeba wiedzieć. To w szczególności wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne – uderzenia ciężkich przedmiotów z wysokości czy też ostre przedmioty mogą spowodować, że na podłodze pojawią się nieestetyczne uszkodzenia.
Na szczęście podłogi z naturalnego drewna można łatwo naprawiać w przeciwieństwie do paneli laminowanych. Warto też wspomnieć o tym, że podłogi z drewna wymagają odpowiedniego mikroklimatu – wilgotność powietrza nie powinna być zbyt niska, ponieważ drewno może zacząć się rozsychać i rozchodzić w szczelinach. Zdarza się to jednak rzadko i w większości przypadków nie jest to żadnym problemem.
W produkcji podłóg drewnianych specjalizuje się firma Wicanders. W jej asortymencie dostępna jest szeroka gama wysokiej jakości desek podłogowych do podłóg pływających, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i nieprzeciętnymi wzorami.