Radzimy, w jakich wnętrzach sprawdzi się podłoga drewniana.
5
(3)

Przy wykańczaniu swojego domu należy zwrócić szczególną uwagę na podłogę – to przyszłościowa decyzja, ponieważ to od dobranych materiałów zależy trwałość oraz wygoda jej eksploatacji. Nie ma jednak rozwiązań idealnych – każde z nich ma swoje zalety i wady. Przy zakupie warto w związku z tym brać pod uwagę swoje indywidualne wymagana, aby gotowa podłoga była zarówno estetyczna, jak i praktyczna w danym pomieszczeniu. Czy drewniana podłoga w salonie to dobry pomysł?

Dlaczego podłoga drewniana to dobry wybór?

podloga-drewniana-manor-house-1Podłogi drewniane charakteryzują się przede wszystkim estetyką – nic nie jest w stanie dać takiego samego efektu, żadne panele czy wykładziny. Drewno jest wyjątkowo pięknym materiałem, który jest niepowtarzalny i potrafi nadać każdemu wnętrzu szykowny wygląd – zarówno temu urządzonemu klasycznie, jak i nowocześnie.

Do dyspozycji jest obecnie szeroka gama różnych gatunków i wybarwień drewna zarówno europejskiego, jak i egzotycznego. Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza podłoga drewniana dwuwarstwowa jak i trójwarstwowa – zbudowana jest ona wtedy z wierzchniej warstwy drewna gatunków szlachetnych, natomiast spodniej, niewidocznej, z tańszych gatunków.

Warto wskazać, że drewno jest materiałem wszechstronnym – wbrew obiegowej opinii może być stosowane także w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, na przykład w kuchniach czy łazienkach. W tym przypadku konieczne jest wybranie odpowiednich gatunków drewna – idealnie nadają się do tego te egzotyczne, ponieważ są naturalnie nasycone olejami, które poprawiają jego wodoodporność.

Montaż podłóg z drewna naturalnego nie jest żadnym problemem – można kupić je w formie wygodnych paneli i desek podłogowych z montażem na pióro czy też na specjalny zatrzask, poza tym też nie ma konieczności ich klejenia do podłóg pływających. To powoduje, że montaż można wykonać nawet samodzielnie, oczywiście postępując zgodnie z zasadami, by podłoga mogła później posłużyć na długie lata.

  Deski olejowane czy lakierowane? Jaką podłogę wybrać?

Jakie są wady drewna na podłodze?

Oczywiście, są też i wady, o których trzeba wiedzieć. To w szczególności wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne – uderzenia ciężkich przedmiotów z wysokości czy też ostre przedmioty mogą spowodować, że na podłodze pojawią się nieestetyczne uszkodzenia.

Na szczęście podłogi z naturalnego drewna można łatwo naprawiać w przeciwieństwie do paneli laminowanych. Warto też wspomnieć o tym, że podłogi z drewna wymagają odpowiedniego mikroklimatu – wilgotność powietrza nie powinna być zbyt niska, ponieważ drewno może zacząć się rozsychać i rozchodzić w szczelinach. Zdarza się to jednak rzadko i w większości przypadków nie jest to żadnym problemem.

W produkcji podłóg drewnianych specjalizuje się firma Wicanders. W jej asortymencie dostępna jest szeroka gama wysokiej jakości desek podłogowych do podłóg pływających, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i nieprzeciętnymi wzorami. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here