Od lat budowa tarasu jest częścią praktycznie każdej inwestycji budowlanej jaką podejmuję. Ta część budynku, niezależnie od tego, czy jest to taras wentylowany, taras na dachu czy klasyczny taras przydomowy, jest miejscem, gdzie odpoczywamy, bawimy się, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. W praktyce jednak, aby móc w pełni cieszyć się tarasem, musimy wpierw wykonać wszystkie prace związane z jego budową – a to bywa czasochłonne. Z mojego doświadczenia wynika, że jednym z najważniejszych etapów budowy tarasu jest prawidłowe przygotowanie podłoża oraz warstwy podsypki pod płyty gresowe.
Spis treści artykułu:
Na czym układać płyty gresowe na tarasie?
Podstawą dla układania płytek gresowych na tarasie jest dobrze przygotowane podłoże. Ważne jest, aby miało ono odpowiednie parametry techniczne, które zapewnią trwałość oraz stabilność układanej na nim nawierzchni.
Sposoby układania gresu na tarasie
- Bezpośrednio na gruncie – jest to najprostszy sposób układania płytek gresowych, jednak wymaga on dokładnego przygotowania podłoża, na przykład przez dokładne wykorytowanie (np. wycięcie kawałka trawy)
- Na podsypce z piasku, żwiru lub kruszywa – w tym przypadku na przygotowany grunt nałożyć musimy warstwę podsypki, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu oraz nierówności płytek gresowych. Wybór odpowiedniego materiału podsypkowego zależy od rodzaju gruntu, na którym będziemy układać płytki.
- Na regulowanym wsporniku tarasowym spiral – to dość nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i precyzyjne układanie płytek gresowych nawet na nierównym podłożu. Wspornik tarasowy pozwala na dokładne regulowanie wysokości podkładu, dzięki czemu możemy idealnie wypoziomować całą nawierzchnię.
Rodzaje podsypki pod układanie gresu bez klejenia
Odpowiednia podsypka pod płyty gresowe przede wszystkim powinna być stabilna, ponieważ to ona stanowi podstawę dla układanych płytek. Najczęściej stosuje się do tego:
- Piasek – jest dość łatwy w użyciu, a jednocześnie pozwala na osiągnięcie wysokiej stabilności układanych płytek, co jest szczególnie ważne na tarasach narażonych na duże obciążenia.
- Żwir lub kruszywo – ta opcja jest nieco droższa, ale za to zapewnia doskonałą stabilność oraz odporność na przemieszczanie się płytek w czasie użytkowania tarasu, co jest bardzo ważne na tarasach narażonych na duże obciążenia.
- Regulowany wspornik tarasowy plastikowy – to dość nowe rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne. Wsporniki tarasowe są coraz częściej wykorzystywane, zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Ich wykorzystanie pozwala na precyzyjne ustawienie płytek na różnych wysokościach, co jest szczególnie przydatne przy układaniu tarasów na nierównych podłożach.
Obrzeża ogrodowe jako element tarasu z gresem
Oprócz podsypki, warto również pamiętać o odpowiednich obrzeżach ogrodowych, które będą stanowiły zabezpieczenie dla układanych płytek gresowych oraz samej podsypki. Obrzeża mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej stosuje się do tego celu elementy z betonu, drewna lub tworzyw sztucznych.
Za pomocą obrzeży należy wymierzyć odpowiedni spadek tarasu. Ułatwi to późniejsze układanie gresu i da pewność, że opady atmosferyczne będą spływać z tarasu (a przynajmniej ta ich część, która nie zostanie wchłonięta pomiędzy fugi gresu).
Podsumowując, przygotowanie podłoża pod układanie gresu bez klejenia wymaga odpowiedniego podejścia oraz doboru właściwych materiałów. Wybór odpowiedniej podsypki – z piasku, żwiru czy za pomocą regulowanego wspornika tarasowego spiral – zapewni stabilność i trwałość nawierzchni. Pamiętanie o zastosowaniu obrzeży ogrodowych to kolejny kluczowy aspekt, który pozwoli nam cieszyć się tarasem przez długie lata
Jaki powinien być spadek tarasu?
Podczas budowy tarasu, jednym z kluczowych aspektów, o którym musisz pamiętać, jest odpowiednie zaplanowanie spadku tarasu.
Chociaż może się wydawać, że idealnie płaski taras wygląda najatrakcyjniej, w praktyce lekkie nachylenie (spadek) jest niezbędne, aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej. Spadek tarasu pod gres powinien wynosić od 1 do 3 procent. Oznacza to, że na każde 1 metr długości tarasu powinna być różnica wysokości od 1 do 3 cm.
Ten niewielki spadek zapewnia, że woda deszczowa jest skutecznie odprowadzana z nawierzchni tarasu, chroniąc go przed osiadaniem i powstawaniem uszkodzeń. Może to być szczególnie ważne w przypadku tarasów wykonanych na podłożu gruntowym, które są podatne na ruchy ziemne.