4
(3)

Jako rośliny balkonowe świetnie sprawdzają się tzw. róże miniaturowe, które (jak sama nazwa wskazuje) nie zajmują dużo przestrzeni. Cechują je zwarty pokrój (średnio osiągają 30–40 cm wysokości), małe wymagania co do uprawy oraz kwitnienie przez niemal cały okres wegetacji. Do grupy róż miniaturowych należą m.in. takie odmiany, jak:

  • róże „Charmant”,
  • róże „Guletta”,
  • róże „Pink Pins”.

Jeśli z kolei Twój balkon lub taras jest bardziej przestronny, warto pomyśleć o dobraniu do róż miniaturowych także innych gatunków tych kwiatów, osiągających większe rozmiary, chociażby róże „Elmshorn”, róże „Heidi Klum” czy róże „Zorba”.
Jak jednak zadbać o róże w doniczkach? Czego potrzebują te rośliny balkonowe, aby prezentować się w pełnej okazałości? ZIEMOVIT pokaże ci, na czym polega pielęgnacja róż na balkonie!

Róże na balkonie – jakie stanowisko będzie najlepsze?

Jak większość roślin, które bardzo obficie kwitną, róże miniaturowe do wzrostu potrzebują sporego nasłonecznienia i wysokich temperatur. A zatem najlepszym miejscem dla nich będzie balkon albo taras wychodzące na południe lub wschód – na stanowiskach zacienionych róże kwitną słabiej i mniej kolorowo.




Uważaj jednak, aby w suche, letnie dni róże na balkonie nie były wystawione na działanie palącego słońca – ich kwiaty potrzebują wówczas osłony przed promieniami.

Róże na balkonie – jak wybrać pojemnik na balkon lub taras?

Wszystkie róże są wrażliwe na nadmiar wilgoci. Sadzenie róż do pojemników pozbawianych otworów do odpływu wody poskutkuje ich szybkim obumarciem. Przede wszystkim więc zadbaj, aby doniczka, do której wsadzisz te rośliny balkonowe, samą swoją konstrukcją zapewniała jak najlepszy drenaż.
Na dno pojemnika dodatkowo trzeba wysypać np. trociny lub keramzyt, gwarantujące dobrą przepuszczalność. Na zbieranie się w doniczce lub skrzynce nadmiaru wody nie pozwoli również specjalna ziemia do róż Ziemovit, która stanowi dobre podłoże do sadzenia wszystkich róż, nie tylko tych balkonowych.
Jako że róże w zależności od odmiany osiągają rozmaite rozmiary, musisz przewidzieć, w jakim pojemniku będzie czuła się najlepiej dana roślina. Różom miniaturowym w zupełności wystarczą niewielkie doniczki lub skrzynki (wysokość do 30 cm), natomiast róże odmian pnących lub okrywowych potrzebują odpowiednio większych pojemników.

Sadzenie róż i pielęgnacja róż na balkonie

Róże w doniczkach nadają się do sadzenia od początku wiosny do końca lata – oznacza to, że sadzonki tych roślin balkonowych są dostępne przez niemal cały rok. Najlepszy czas na wybór odpowiadającej nam odmiany to czerwiec, gdy róże kwitną i można ocenić ich walory wizualne. Eksperci nie zalecają sadzenia róż jesienią. Osłabione rośliny, które nie rozwinęły jeszcze systemu korzeniowego, mogą bowiem źle znieść zbliżające się przymrozki i wymagają szczególnej ochrony przed zimnem. Sadzenie róż zasadniczo nie różni się od sadzenia innych roślin doniczkowych. Warto natomiast pamiętać o tym, aby przed włożeniem bryły korzeniowej róży do ziemi umieścić ją na przynajmniej 2 godziny w wodzie.
Pielęgnacja róż rosnących na balkonie polega przede wszystkim na usuwaniu zbrązowiałych i zwiędniętych płatków, ponieważ hamują one wzrost nowych kwiatów oraz zbierają wilgoć, co może skutkować rozwojem szeregu chorób grzybowych. Warto także pamiętać o regularnym stosowaniu nawozu płynnego do roślin kwitnących ZIEMOVIT – zapewni różom na balkonie mikro- i makroelementy niezbędne do ich wzrostu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here