133327499_9702091bda
5
(1)

Wybór oświetlenia – nie tak prosta sprawa!

Niełatwo jest dobrać właściwe oświetlenie zewnętrzne, jeśli zupełnie nie orientujemy się w temacie. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż obecnie wybór wśród owego oświetlenia jest doprawdy ogromny. Zanim więc udamy się do sklepu na zakupy, warto choć przez chwilę zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy i do jakiego celu chcemy wykorzystać, dobrze też zapoznać się z podstawowymi informacjami dot. oświetlenia zewnętrznego.

Z całą pewnością trzeba będzie oświetlić okolice bramy wjazdowej, podjazd, ścieżki ogrodowe, ewentualne oczka wodne i inną „małą architekturę” w ogrodzie. Nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu schodów prowadzących do domu oraz samych drzwi, tarasu.

Oświetlić należy zatem wszystkie „strategiczne” elementy domu i ogrodu. Z drugiej strony jednak należy pamiętać o tym, że zbyt duża ilość lamp ogrodowych też nie jest wskazana, bowiem nie tylko nie będzie prezentować się ładnie, ale też może zwyczajnie oślepiać. Ważne jest to, aby najpierw stworzyć projekt oświetlenia, a następnie rozmieścić je w odpowiednich punktach zachowując stosowną odległość pomiędzy jednym, a drugim źródłem światła.

133327499_9702091bdaJakie są dostępne źródła światła?

Wybór jest ogromny, choć obecnie coraz to więcej osób stawia na energooszczędne rozwiązania takie jak diody LED. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, bowiem różne źródła światła mogą mieć różny wpływ na odbiór kolorów. Tradycyjne żarówki, choć są tanie, używane są coraz to rzadziej, ponieważ zużywają ogromne ilości energii elektrycznej. Zawsze jednak znajdą się ich zwolennicy, bowiem dają światło o ciepłej, białej barwie i dobrze odwzorowują kolory.

  5 naszym zdaniem najbardziej oryginalnych lamp zewnętrznych

Inne propozycje to między innymi świetlówki kompaktowe (energooszczędne, świecą długo), żarówki halogenowe oraz halogeny punktowe, sodówki niskoprężne (świecące światłem żółto-pomarańczowym, doskonałe do oświetlania bram wjazdowych), sodówki wysokoprężne (nadają się dobrze do podświetlania cegły ceramicznej). Kolejna propozycja to rtęciówki wysokoprężne chętnie wykorzystywane do podświetlania zieleni w ogrodzie.

Jakie mamy rodzaje oświetlenia zewnętrznego?

Rodzajów oświetlenia zewnętrznego jest bardzo wiele. Po pierwsze kinkiety, półkinkiety, plafoniery montowane głównie do ścian domu (w okolicy drzwi wejściowych), a także przy bramach, furtkach. Rozmaite oprawy najazdowe, które wykorzystuje się wzdłuż podjazdów, brukowanych ścieżek ogrodowych. Muszą być szczególnie wytrzymałe, z racji tego, że będziemy po nich chodzić czy nawet jeździć samochodem.

Ogromny wybór jest wśród tak zwanych lamp słupkowych (zazwyczaj są niewysokie), a także wysokich latarni ogrodowych. Ogromnie ciekawym rodzajem lamp są lampy zewnętrzne wiszące. Istnieje także specjalne wodoszczelne oświetlanie przewidziane do oświetlania zbiorników wodnych.

Z jakiego materiału powinno być wykonane oświetlenie?

Wszystko zależy oczywiście między innymi od możliwości finansowych, ale także od tego, w jakim stylu urządzamy dom i ogród. Zdecydowanie najbardziej zainteresowaniem cieszą się lampy wykonane z takich materiałów jak aluminium, poliwęglany oraz stal nierdzewna. Zarówno stal jak i aluminium są bardzo trwałe, a dodatkowo w połączeniu ze szkłem mogą prezentować się wyjątkowo nowocześnie i elegancko. Doskonale sprawdzą się one w ogrodach urządzonych w stylu nowoczesnym.

Z kolei do ogrodów bardziej swojskich i tradycyjnych świetnie nadawać się będą lampy żeliwne (bądź z aluminium, które imituje żeliwo) oraz lampy mosiężne. Oczywiście na tym nie koniec propozycji. Modne ostatnimi czasy są tak zwane lampy japońskie z betonu. Można również zakupić oświetlanie z elementami drewnianymi.

Dodatkowe funkcje oświetlenia

Niezależnie od tego, jak bardzo energooszczędne źródło światła wybierzemy, i tak będzie ono zużywać energię. Nie wszystkie lampy jednak muszą być włączone cały czas po zapadnięciu zmroku, dlatego też warto rozważyć inwestycję w oświetlenie z czujnikami ruchu. Lampy, przykładowo przy bramie czy w okolicy drzwi wejściowych, będą włączać się tylko wtedy, gdy wychwycą jakiś ruch.

  Jak przygotować ogród do zimy?

Nie tylko oszczędzimy nieco energii, ale będziemy czuć się o wiele bardziej bezpiecznie, bo każdy, kto wejdzie na teren naszej posesji, będzie zauważony. Dobrym rozwiązaniem są również czujniki zmierzchu, które automatycznie włączą się, gdy na zewnątrz zacznie robić się ciemno i tak samo automatycznie wyłączą się, gdy nastanie dzień.

Artykuł został przygotowany przez SU-MA, producenta opraw oświetleniowych zewnętrznych oraz lamp ogrodowych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here