Zakup ciągnika - na co zwrócić uwagę
4.5
(2)

Spis treści artykułu:

Parametry ciągnika

Decydując się na zakup ciągnika, na pewno wiesz już, czego będziesz oczekiwał od swojej maszyny i na jaki wydatek możesz sobie pozwolić. To już dużo – w ten sposób wyeliminujesz modele nie spełniające oczekiwań, a skupisz się tylko na tych, które mają odpowiednie wyposażenie. Parametry ciągnika, na które powinieneś zwrócić uwagę na tym etapie to przede wszystkim moc silnika.

Przeglądając specyfikację konkretnego ciągnika, dowiesz się, do jakich prac został on stworzony. Producent sugeruje dla jakiej działalności jest on najlepszy i ile potrzeba dni do przeprowadzenia prac. Dodaj do tego nadwyżkę mocy, lecz nie większą niż 20% wartości i uzyskasz informacje o interesującym Cię ciągniku. Na tym etapie możesz też posłużyć się metodą wskaźnikową. Odgórnie sugerowane wartości wynoszą odpowiednio – 30-45 kW dla gospodarstw o areale od 10 do 20 hektarów i 112-168 kW dla gospodarstw od 35 do 50 hektarów. 

Rodzaj gospodarstwa i gleby

Nie bez znaczenia jest to, jaką glebę uprawiasz w swoim gospodarstwie. Do zwięzłej ziemi potrzebujesz mocniejszej maszyny, jednak nie zalecamy przesady w tym aspekcie. Zbyt mocny silnik to po pierwsze większe spalanie i wyższe koszt eksploatacyjne, a po drugie ryzyko, że nie zgra się z innymi maszynami z „średniej półki”. Luźna gleba jest tu bardziej „łaskawa”. Już słabsze maszyny poradzą sobie z jej przerzucaniem.

Co do charakteru przedsiębiorstwa to zastanów się, do jakich prac wykorzystujesz ciągnik najczęściej. Siew, rozrzut nawozów, opryskiwanie – ustaliwszy to, dopasujesz odpowiedni osprzęt. Każda maszyna ma możliwość doposażenia w praktyczne akcesoria. Kwestia tylko ustalenia, czy wybrany ciągnik ma w standardzie dokładnie takie funkcje, jakich potrzebujesz.

Zakup dobrego ciągnika

Kupując ciągnik i określając parametry, jakie Cię interesują stoisz przed dylematem – maszyna nowa czy używana. Ta pierwsza kosztuje więcej, ale pochodzi z pewnego źródła, nie skrywa pod maską przykrych niespodzianek i jest objęta gwarancją producenta.

  Pokrycie dachu altany, jakie wybrać?

W dodatku kupujesz ją u autoryzowanego dealera https://agrihandler.pl/ciagniki-fastrac/, więc jeszcze wtedy dopytasz o jego sugestie względem osiągów oraz wydajności odpowiednich dla Twojego gospodarstwa.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here