oczko wodne w ogrodzie
5
(1)

Niewielki zbiornik wodny w ogrodzie może nie tylko stanowić jego efektowną ozdobę, ale także wspomagać relaks i wyciszenie. Nawet małe oczko wodne sprawia, że ogród nabiera całkowicie nowego charakteru.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tylko wypielęgnowane i zadbane oczko wodne stanowi wizytówkę i główny element dekoracyjny ogrodu. Dlaczego warto zdecydować się na jego założenie?

Oczko wodne – niezaprzeczalny element dekoracyjny

Oczko wodne może stanowić dekorację praktycznie każdego ogrodu. Dzięki jego aranżacji w łatwy sposób można podkreślić styl przestrzeni, dobierając odpowiednie gatunki roślin i stylizowane dekoracje. Dobrym pomysłem jest także oświetlenie oczka. Dzięki temu w nocy będzie prezentowało się ono bardzo efektownie, przyciągając spojrzenia i zachwycając magiczną atmosferą. Oczko wodne można zaaranżować nawet w małym ogrodzie, decydując się na zbiornik niewielkich rozmiarów.

Wygląd oczka wodnego zmieniał się będzie w zależności od pory roku, wraz okresami kwitnienia posadzonych przy nim roślin.

Poprawa mikroklimatu

Nie ma co ukrywać – fale upałów w okresie letnim co roku stają się coraz bardziej uciążliwe. Dzięki oczku wodnemu można poprawić mikroklimat w ogrodzie, co pozytywnie odczuje nie tylko człowiek, ale i pobliskie rośliny. Powietrze w pobliżu oczka wodnego jest zdecydowanie lepiej nawilżone, co sprawia, że odczuwalna temperatura w trakcie upałów jest wyraźnie niższa.

Oczko wodne – nie tylko wrażenia wizualne

Każda osoba, która ma w swoim ogrodzie oczko wodne, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dostarcza ono niesamowitych wrażeń nie tylko wzrokowych, ale i słuchowych. Szum przepływającej wody, rechot żab, szelest trzcin – te wszystkie dźwięki mogą być prawdziwym ukojeniem dla uszu, sprzyjając relaksowi i odprężeniu. Doskonałym pomysłem jest zainstalowanie w oczku kaskady bądź fontanny. Dzięki temu wrażenia słuchowe są jeszcze bardziej intensywne, a woda – lepiej napowietrzona. Elementy do aranżacji wymarzonego oczka wodnego znaleźć można na stronie internetowej www.plantgarden.pl.

  Markiza tarasowa – na co zwracać uwagę przy wyborze? 5 najczęstszych pytań

Możliwość hodowli ryb i nie tylko

W oczku wodnym o odpowiedniej powierzchni i jej głębokości, można hodować ryby różnych gatunków. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stworzenia te dobrze będą czuły się w zbiorniku, którego głębokość przekracza 80 cm. Tak naprawdę, im głębszy zbiornik, tym lepiej dla ryb, zwłaszcza w okresie zimowym. W oczkach wodnych często występują takie ryby jak złota orfa, słonecznica, różanka, lin czy też karaś ozdobny.

Warto podkreślić, że oczko wodne to zbiornik, który przyciągać może różne grupy zwierząt, takich jak żaby, ropuchy, ważki i pływaki. Dodatkowo może pełnić rolę poidełka dla spragnionych ptaków potrzebujących odpoczynku.

Opieka nad oczkiem wodnym może być prawdziwą przyjemnością i to dla wszystkich członków rodziny. Dużą ostrożność trzeba zachować jedynie w przypadku ogrodów, po których na co dzień poruszają się małe dzieci. W takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie brzegów oczka.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here