O ile nie decydujemy się na wannę wolnostojącą, to zapewne staniemy przed problemem jak zabudować wannę.
5
(2)

Wanna w obudowie to bardzo dużo możliwości aranżacyjnych, które pasują do wielu łazienek. To także rozwiązanie praktyczne, gdyż taką wannę łatwo utrzymać w czystości. Obudowę wanny wykorzystamy również jako miejsce na różne akcesoria łazienkowe, co docenią na pewno osoby posiadające małe łazienki, w których mamy niewiele miejsca na ceramikę łazienkową i armaturę sanitarną, więc liczy się każdy kąt.

Praktyczny materiał – polistyren

Ten materiał jest doskonały, jeśli chcemy, by wanna wykończona była płytkami ceramicznymi lub wodoodpornym tynkiem dekoracyjnym. Polistyren przyklejamy do podłoża, a wannę umieszcza się w nim jak w przygotowanej wcześniej formie. Taka obudowa ma wiele zalet, najważniejsze, że zapobiega szybkiemu wystygnięciu wody, jak i minimalizuje odgłosy podczas jej nalewania.

A może płyty na zabudowę w łazience?

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Takie płyty cechują się niską nasiąkliwością wodną, poniżej 3%, są też zabezpieczone przed powstawaniem pleśni. Są dość popularne, łatwe w montażu i niezawodne.

Obudowa – obmurówka

Obmurówka, czyli kolejny sposób, najczęściej wykonywana jest z bloczków z betonu komórkowego na cienkiej zaprawie klejowej. Najlepiej ją wykończyć tynkiem, choć dobrym rozwiązaniem są też płytki ceramiczne. Niektórzy zostawiają ją w stanie surowym, lecz wtedy trzeba ją zaimpregnować, żeby nie chłonęła wilgoci.

Kamień na obudowę – dla estetów

Bardzo estetyczną i trwałą jest obudowa z kamienia. Ten materiał pozostawia wiele możliwości, bo w przeciwieństwie do płytek, cechuje go brak ograniczeń. Wymiary płyt kamiennych umożliwiają wycinanie dużych elementów, mamy więc większe możliwości aranżacyjne. Jaki kamień będzie najlepszy? Niezawodny, pięknie wyglądający i bardzo trwały jest granit.

  Umywalki KOŁO – czyli da się kupić umywalkę na lata w dobrej cenie

Taki kamień jest praktycznie nie do zdarcia, ale na pewno nie jest to materiał dla każdego. Przyczyna jest oczywista – granit jest mało ozdobny. Alternatywą jest marmur, który jest ładniejszy, niż wcześniej wspomniany materiał. Pamiętajmy jednakże, że jest dość miękki i nasiąkliwy, więc wymaga impregnowania.

Gotowa obudowa dla niezdecydowanych

Jeśli powyższe rozwiązania nam nie pasują, możemy wybrać wannę z gotową osłoną. Przymocowuje się ją do wsporników, można też na zatrzaski, do krawędzi wanny i ściany. Najlepiej taką osłonę kupić bezpośrednio u producenta wanien, lecz można też wybrać osłonę uniwersalną, dopasowaną do najbardziej popularnych wymiarów.

Każde z tych rozwiązań ma więcej zalet niż pozostawienie wanny bez obudowy. Największym plusem jest łatwość utrzymania w czystości, co docenimy przez długie lata korzystania z łazienki. Wybór jest duży, co nie ułatwia ostatecznej decyzji, ale dzięki temu też każdy może znaleźć coś wedle własnych potrzeb.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here