Jadalnia w małej kuchni
4.8
(4)

Małe przestrzenie, spotykane najczęściej w mieszkaniach blokowych, bywają ograniczeniem przy urządzaniu wnętrz i doborze pożądanego wyposażenia. Możemy jednak w pełni wykorzystać potencjał niewielkich pomieszczeń bez konieczności całkowitej rezygnacji z naszych planów. Jak zatem możemy zaaranżować jadalnię w małej kuchni i na co powinniśmy przy tym zwrócić uwagę?

Meble na wymiar i dokładny plan aranżacji

Jeśli chcemy wkomponować jadalnię do naszej małej kuchni, musimy uwzględnić wymiary mebli obecnych już w pomieszczeniu. Warto zmierzyć także inne odległości, na przykład od planowanego stołu do drzwi, by mieć pewność, że wyposażenie zmieści się w naszym wnętrzu.

Nie obejdzie się w tym wypadku bez dokładnego planu aranżacji kuchni. Wiele sklepów meblowych oferuje fachową pomoc w rozplanowaniu przestrzeni i dobraniu takich produktów, które dobrze sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu. W planie trzeba uwzględnić także miejsce na swobodne poruszanie się domowników, tak by nie odczuwali oni przytłoczenia czy braku funkcjonalności kuchni. Warto również wymierzyć, jakiego rodzaju meble będą zajmowały więcej miejsca.

Przykładowo owalne lub okrągłe stoły zazwyczaj wymagają mniej przestrzeni a zarazem zmieści się przy nich więcej osób niż w przypadku stołów o blatach prostokątnych czy kwadratowych.

Wygospodarowanie przestrzeni poprzez zastosowanie kompaktowych mebli

By znaleźć więcej miejsca na stworzenie przestrzeni przeznaczonej na jadalnię, warto będzie zdecydować się na wyposażenie, które nie będzie zajmowało zbyt wiele powierzchni. Dobrym rozwiązaniem mogą być składane krzesła, które w razie potrzeby będzie można dostawić do stołu.

Praktyczne może okazać się także domontowanie opuszczanego blatu, który możemy umieścić przy wyspie kuchennej, pod parapetem okiennym lub na ścianie. Wysuwany stolik możemy zamontować w odpowiadającym nam miejscu a na czas posiłków dostawić do niego krzesła.

Dzięki kompaktowym meblom będziemy mogli w dowolnym momencie wygospodarować fragment kuchni na przestrzeń jadalnianą a zarazem w razie potrzeby ograniczyć wyposażenie, na przykład podczas gotowania czy sprzątania.

Jeśli z kolei planujemy przyjmować większą liczbę gości, znakomitym pomysłem może być zainwestowanie w stół ze składanym wydłużanym blatem. Możemy go rozkładać tylko na szczególne okazje a na co dzień korzystać z jego podstawowego wariantu, zajmującego niewiele miejsca.

Połączenie pomieszczeń na potrzeby jadalni

Jeśli obawiamy się, że w naszej kuchni nie pozostanie wiele przestrzeni po wkomponowaniu w nią jadalni, możemy zdecydować się na praktyczniejsze rozwiązanie w postaci połączenia dwóch pomieszczeń w jedno. W tym celu możemy na przykład zburzyć ścianę dzielącą kuchnię i salon, tworząc w ten sposób tak zwaną otwartą kuchnię. Uzyskamy dzięki temu dodatkowe miejsce, które przeznaczone będzie na jadalnię.

Stół i krzesła będą dzieliły oba pomieszczenia a jednocześnie zyskamy poczucie przestronności. Pomieszczenia możemy również przedzielić wyspą kuchenną, blatem lub tak zwanym stołem barowym. Dekoracyjnie możemy oddzielić obie przestrzenie poprzez umieszczenie pomiędzy nimi przejrzystej kotary z pasm bambusowych.
Zabudowane meble i unikanie zbędnego wyposażenia

Może warto zabudować meble?

By znaleźć w naszej kuchni więcej przestrzeni na miejsce do spożywania posiłków, możemy również zmienić nasze meble i pomyśleć o ich praktycznym zabudowaniu. Część wyposażenia warto bowiem ukryć w ścianach pomieszczenia dzięki zastosowaniu płyt kartonowo-gipsowych. Ten materiał służący do prac wykończeniowych sprawi, że będziemy mogli zwiększyć przestrzeń zajmowaną dotychczas przez takie urządzenia jak lodówka czy piekarnik.

Nie decydujmy się jednocześnie na dodatkowe stoliki czy szafki w małej kuchni. Starajmy się zmieścić całe wyposażenie w linii kuchennej zabudowy, w miarę możliwości równolegle do jednej ze ścian pomieszczenia.

Jeśli nie potrzebujemy wielu szafek do przechowywania, warto zrezygnować z górnej zabudowy kuchni. Bez szafek wiszących łatwo zwiększymy przestronność w naszej kuchni. Z kolei jeśli w pomieszczeniu pojawia się jakaś wnęka czy filar wykorzystajmy ich potencjał, umieszczając tam dodatkową półkę. W ten sposób zyskamy więcej przestrzeni w centralnej części wnętrza oraz zwiększymy domownikom przestrzeń do poruszania się po kuchni.

Optyczne zwiększenie przestrzeni w kuchni

Jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować więcej miejsca w naszej kuchni i mamy wrażenie, że pomieszczenie nas przytłacza, możemy optycznie zwiększyć rozmiary naszego wnętrza poprzez odpowiednie materiały wykończeniowe oraz właściwy rodzaj oświetlenia.

Im jaśniejsze będą powierzchnie blatów czy kuchennych szafek, tym korzystniej dla małej kuchni. Z tego względu warto postawić na płyty z takich surowców jak gres czy jasny onyks.

Jakie kolory do małej kuchni?

Istotne znaczenie ma także kolor wykładzin oraz ścian. Jeśli postawimy na ciepłe barwy, takie jak piaskowy, beżowy czy delikatny brąz, wówczas uzyskamy wrażenie większej przestronności w pomieszczeniu. Z pomocą przyjdzie nam także jaskrawe centralne oświetlenie, koniecznie jednak uzupełnione o dodatkowe lampy boczne. Warto zamontować je w miejscu spożywania posiłków oraz przy wejściu do pomieszczenia. Postawmy na białe światło i nie wybierajmy abażurów czy zasłon mogących przyćmiewać zamontowane oświetlenie.

Aby urządzić kuchnię naszych marzeń, nie potrzebujemy wiele przestrzeni. Możemy czuć się komfortowo i funkcjonalnie wykorzystywać nasze pomieszczenia nawet bez dużego metrażu. Wystarczy kilka prostych rozwiązań oraz sprawdzonych wnętrzarskich tricków, by wkomponować do kuchni jadalnię i jednocześnie cieszyć się przestronnością wnętrza.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.8 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

5 KOMENTARZE

  1. Mamy opuszczany blat i jest to spoko rozwiązanie, szczególnie gdy ma się 4 osobową rodzinę i celebruje się każdy posiłek,.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here