Spis treści artykułu:
Malujemy ściany
Kolor ścian w kuchni to kwestia gustu, odwagi i fantazji. Najbardziej klasyczna, tradycyjna biel prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Jednak nie wszyscy lubują się w ascetycznej bieli. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować kuchnię w fantazyjne kolory. Trzeba tylko pamiętać, że decyzja o kolorze ścian determinuje wygląd całej kuchni. Różowe meble przy fioletowych ścianach będą wyglądały kiczowato, ale już kuchenne meble w kolorze żółtym przy tych samych ścianach zostaną potraktowane jako odważne, awangardowe zestawienie kolorystyczne.
Jeśli kształt kuchni zbliżony jest do kwadratu, wszystkie ściany mogą być jednego koloru. Jednak w sytuacji, gdy kuchnia przypomina wydłużony prostokąt, można trochę pobawić się barwami i optycznie przywrócić proporcje pomieszczenia.
Kompletujemy szafki
Zabudowa kuchenna to nie zbiór przypadkowych szafek i szuflad. Kuchnia to miejsce, w którym przechowujemy wiele potrzebnych na co dzień przedmiotów. Trzeba dobrze wszystko przemyśleć, by były one jednocześnie pochowane i w każdej chwili w zasięgu ręki.
Oczywiście przed zakupem szafek kuchennych trzeba wszystko dokładnie wymierzyć. Z dokładnością co do centymetra. Gdy braknie choćby jednego w przestrzeni przy montowaniu szafek, to będziemy mieć naprawdę poważny problem. W odwrotnej sytuacji jest nieco lepiej. Milimetrowa szpara między szafką a ścianą to nic złego. Ale jeśli zostawimy tam kilka centymetrów, to uzyskamy niepotrzebną szczelinę, w której łatwo będzie się zbierał brud i będą nam tam wpadać drobne przedmioty.
Gotowe meble kuchenne czy jednak na wymiar?
W rzadkich przypadkach udaje się umeblować kuchnię gotowym zestawem mebli kuchennych. Takie zestawy oferuje między innymi IKEA. Jednak częściej trzeba po prostu kupić meble na wymiar, szczególnie jeśli mamy nietypowe pomieszczenie kuchenne, np. skosy pod sufitem, lub wystający przewód wentylacyjny. Warto także zauważyć, że głębokie, wysuwane szuflady sprawdzają się lepiej niż szafki, szczególnie jeśli zapakujemy je małymi przedmiotami.
Kuchenne dodatki
Kuchnia to nie tylko meble i ściany, ale także niezliczona ilość większych i mniejszych przedmiotów codziennego użytku. Jeśli planujemy wystrój kuchni od zera, to warto zadbać, by były one kolorystycznie dopasowane do mebli i koloru wnętrza. Dzięki temu prostemu zabiegowi kuchnia będzie wyglądała na bardziej elegancką i gustowną, a nam będzie przyjemniej w niej przebywać.
Światło w kuchni – jak je dobrać?
To dzięki niemu kuchnia będzie miała niepowtarzalny wygląd i charakter. Jednak światło w kuchni to nie tylko ozdoba, ale także zastosowanie czysto praktyczne. Niewątpliwie dobrze oświetlone powinny być miejsca, gdzie pracujemy, a więc blat do krojenia i zlewozmywak. Tutaj dobrze sprawdzają się małe, bardzo jasne halogenki zamontowane pod szafkami.
W okresie letnim, przy oknie dobrze jest zamontować niebieską żarówkę odstraszającą owady. Nie może zabraknąć także górnego oświetlenia, tutaj trzeba zwrócić uwagę na moc i temperaturę barwową żarówki, wyrażaną symbolem K. Optymalna żarówka zamyka się w zakresie 2700 – 3300 K.