automatyka
0
()

Czym jest automatyka domowa?

Automatyka domowa ma już około 20-letnią historię. Jednak pierwsze systemy pozwalające sterować alarmami i oświetleniem uległy ogromnej metamorfozie, a na rynku cały czas pojawiają się nowe rozwiązania bardziej „naszpikowane” elektroniką.

Współczesne systemy automatyki domowej to zaawansowane rozwiązania integrujące szereg urządzeń. Dedykowane oprogramowanie teleinformatyczne pozwala łączyć domowe instalacje w jeden system, którym często można zarządzać za pomocą kilku przycisków na ekranie laptopa, tabletu czy smartfona. Automatyka pozwala optymalizować działanie urządzeń i stworzyć inteligentny dom. System działa niczym mózg operacyjny dla całego budynku.

Jakie instalacje integrują systemy automatyki domowej?

Automatyka domowa najczęściej podłączona jest do bramy wjazdowej i garażowej, jest zintegrowana z systemem alarmowym, domofonem lub videodomofonem. Systemy podłączane są także do:

  • oświetlenia
  • wentylacji mechanicznej (rekuperacji)
  • klimatyzacji
  • ogrzewania
  • rolet (zewnętrznych i wewnętrznych)
  • okien
  • drzwi

Nowoczesne instalacje typu „inteligentny dom” pozwalają sterować wizyjnymi systemami dostępu. Nowością jest możliwość zintegrowania z automatyką zarządzania nawadnianiem trawnika lub całego ogrodu.

Jak to działa?

Najnowsze systemy automatyki domowej integrują szereg urządzeń i pozwalają na zarządzanie bezprzewodowe. Oświetlenie czy ogrzewanie można włączyć już nie tylko za pomocą pilota, ale także na ekranach urządzeń mobilnych (np. w drodze z pracy do domu). Do systemów często można dołączać nowe instalacje (muszą działać w tym samym standardzie, co wybrana przez nas automatyka domowa).

Dlaczego warto zainwestować w automatykę domową?

Systemy inteligentnego domu pozwalają zmniejszyć koszty za ogrzewanie lub energię elektryczną, dzięki racjonalnej „gospodarce” poszczególnymi urządzeniami. Podnoszą komfort mieszkania – domownicy mogą wrócić do budynku, w którym temperatura sięga zaprogramowanego przez nich poziomu.

  Fuga CE 40- idealne wykończenie

Automatyka podnosi także bezpieczeństwo. Zdalnie można uzyskać dostęp do obrazu z kamer zamontowanych obok bramy wejściowej, sprawdzić, czy okna zostały zamknięte. W czasie długiego przebywania poza domem (np. na wakacjach) możemy „symulować” obecność domowników – wystarczy zaprogramować włączanie i wyłączanie oświetlenia, opuszczanie oraz podnoszenie rolet o wybranych godzinach.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here