Budowa domu: lekki szkielet metalowy

Tagi: ,
Zobacz więcej artykułów z kategorii: Remont domu kostki Lekki szkielet metalowy to nowoczesna, udoskonalona technologia budowy domów i budynków użytkowych. Szkielety nadają się zarówno do budowy domu od podstaw, jak i rozbudowy już istniejących budynków.
Szkielet metalowy w budowie domu jednorodzinnego

Wciąż dużą nowością na polskim rynku są budynki wznoszone w konstrukcji lekkiego szkieletu metalowego. Dotychczasowe możliwości tej technologii nie były w stanie konkurować z tradycyjną w naszym kraju technologią murowaną, czy też obecnym, choć wciąż na znikomą skalę, szkieletem drewnianym. Lekki szkielet stalowy doskonale sprawdził się też przy remoncie Domu Kostki. Sprawdź czym jest ta technologia i czym się charakteryzuje.

Jak wygląda transport elementów w technologii SCS

Stal ma najlepszy stosunek ciężaru do wytrzymałości wśród materiałów budowlanych. Sztywna konstrukcja stalowa dla budynku o tej samej wielkości jest kilkadziesiąt razy lżejsza niż konstrukcja murowana. Przy tym obie są w stanie przenieść te same obciążenia zewnętrzne. Lżejszy towar i mniej ładunku – koszty transportu od miejsca produkcji do miejsca budowy są znacznie niższe. Dodatkowo dla dużych realizacji możliwe jest przeniesienie maszyn na plac budowy. W niewielkim pomieszczeniu o wymiarach 2.4m na 8m można produkować na bieżąco potrzebne elementy. W takim przypadku transport praktycznie zostaje wyeliminowany. Oszczędzamy czas, pieniądze i ograniczamy emisję dwutlenku węgla. Transport jest też ograniczony dzięki omówionej wyżej ograniczonej produkcji odpadów budowlanych.

Instalacje w przypadku lekkiego szkieletu metalowego

Rodzaj wybranej konstrukcji wpływa na kolejne etapy prac. Tu również technologia SCS przynosi duże korzyści. Wystarczy wyobrazić sobie pracę instalatorów, którzy wchodząc do murowanego domu wykuwają bruzdy, zakładają rury, czy przewody elektryczne, i z powrotem zarzucają bruzdy zaprawą. Dodatkowy czas pracy, gruz do wywiezienia, dodatkowy materiał murarski, do tego pył wdychany przez pracowników, pył na ubraniach roboczych. W technologii SCS: szybko i czysto. Zysk na roboczogodzinach, na materiałach i duży komfort warunków pracy. Instalacje po prostu przeplata się przez przygotowane w fabryce otwory i po kilku dniach ekipy kończą pracę. W pustej przestrzeni ścian nie istnieje problem kolizji przewodów elektrycznych z rurami innych instalacji. W przypadku jakiejkolwiek awarii podczas eksploatacji usuwanie usterek wewnątrz ścian, wprowadzanie dodatkowych punktów elektrycznych czy wodnych jest bardzo łatwe, dużo tańsze i czystsze. Czy niejednokrotnie nie machnęliśmy ręką nad brakującym gniazdkiem elektrycznym w naszym domu i przyzwyczajeni do wijących się przedłużaczy wolimy unikać najdrobniejszych remontów, żeby uniknąć kucia ścian, wszechobecnego pyłu i niekończącego się sprzątania? Budownictwo szkieletowe daje się łatwiej przerabiać. I choć nikt nie buduje z myślą o zmianach, to czas weryfikuje nasze decyzje i warto o tym pomyśleć przy wyborze konstrukcji. O ile łatwiej byłoby przerobić straszące w polskim krajobrazie monstrualne, nieekonomiczne domy, gdyby były wybudowane w konstrukcji lekkiego szkieletu metalowego?

Izolacja lekkiego szkieletu metalowego

Konstrukcje metalowe wymagają zwrócenia większej uwagi na prace izolacyjne. Stal jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Każdy profil stanowi mostek termiczny. Konieczne jest, więc ocieplanie budynku na zewnątrz konstrukcji. Prace te są porównywalne dla budownictwa murowanego. Dodatkowo jednak mamy w budżecie zapas środków finansowych na wypełnienie szkieletu wewnątrz ściany materiałem izolacyjnym. Doskonałym rozwiązaniem są tu izolacje natryskowe, które szczelnie wypełniają przestrzeń ściany tworząc suchy monolit eliminujący przepływ powietrza. Tak zaizolowana ściana daje nam parametry wyższe niż w domach pasywnych. Dla porównania, mur z pustaków ceramicznych drążonych szczelinowych, na zaprawie ciepłochronnej ma współczynnik przewodzenia ciepła λ ok. 0,28 W/(m·K), natomiast w technologii SCS odpowiedni mur panel ścienny z profili o szerokości 140 mm wypełniony pianką poliuretanową i zamknięty od zewnątrz płytą OSB3 12 mm posiada współczynnik λ ok. 0,15 W/(m·K). Budynki w konstrukcji SCS są więc bardzo ciepłe, przez co energooszczędne. Dzięki zastosowaniu pianki natryskowej są też bardzo szczelne. Niekontrolowana penetracja powietrza przez przegrody powoduje ogromne straty ciepła, ale jednocześnie szczelny budynek musi mieć dobrą wentylację kontrolowaną dla zapewnienia zdrowego środowiska wewnętrznego. Dla domów w technologii SCS rekuperatory wymieniające powietrze przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła są najlepszym rozwiązaniem. Wymuszone przez technologię, jednocześnie są kolejnym źródłem oszczędzania energii. Dobrze zbudowane budynki w konstrukcji lekkiego szkieletu metalowego są więc z natury energooszczędne. Po prostu nie można ich zbudować na inny sposób.
W ścianach wewnętrznych stosuje się wełnę mineralną oraz podkładki wygłuszające dla zapewnienia komfortu akustycznego wnętrz.Budowa domu i wykończenie wnętrz w tej nowoczesnej technologii

Płyty gipsowe na coraz większą skalę zastępują tynki szlachetne. Łatwo, szybko, równo, porównywalny koszt. Ale suche tynki zostały wymyślone dla budownictwa szkieletowego. Moda na płyty gipsowe w murowanych budynkach jest nieuzasadniona. Zastosowanie płyt zamiast tynków zaburza prawidłowe funkcjonowanie murów. Izolacyjność ścian murowanych obłożonych wewnątrz płytami gipsowymi jest obniżona ze względu na stworzone wewnątrz ściany przestrzenie powietrzne, czy to pomiędzy plackami kleju, czy profilami metalowymi mocowanymi do ścian. Jakakolwiek nieszczelność, pęknięcie wymusza w tych przestrzeniach cyrkulację powietrza, które, owiewa, chłodzi ścianę. Popularyzacja suchych tynków znacznie wpłynęła na podrożenie prac tynkarskich, a znalezienie dobrych tynkarzy jest coraz trudniejsze. Moda na płyty gipsowo–kartonowe i łatwość ich montażu przemawia mocno za zastosowaniem odpowiedniej dla nich konstrukcji budynku – czyli konstrukcji szkieletowej.

System SCS jest bardzo precyzyjny. Elementy dostarczane na budowę dokładnie odwzorowują wymiary projektowe i nie da się zbudować pomieszczeń niezachowujących zadanych kątów, czy wymiarów. Ma to ogromne znaczenie na etapie wykończenia wnętrz. Meble pod zabudowę mogą być zamówione wg dokumentacji projektowej, bo proces wykończenia, pod warunkiem, że będzie zgodny z projektem nie przynosi niespodzianek w postaci zbyt grubej warstwy tynku, przesunięcia okna o kilka centymetrów. W momencie kiedy projekt zostaje przesłany do produkcji można zamawiać wszystkie elementy wykończenia wnętrz łącznie z meblami pod zabudowę. Same prace wykończeniowe też postępują w szybkim tempie i są ułatwione. Nie trzeba na szybko łatać, nadkładać, szlifować, kiedy stolarze czekają żeby zamontować meble do zabudowy. Można z ulgą zapomnieć o układaniu płytek w karo dla zgubienia uciekających kątów ścian.

Wygląd zewnętrzny budynku

Lekki szkielet stalowy jest w stanie przenieść te same obciążenia, co postrzegana za mocniejszą konstrukcja murowana. Szkielet metalowy daje możliwości zastosowania tych samych materiałów wykończeniowych na zewnątrz, co technologia tradycyjna. Dachówka, blacha, dachy płaskie z zielonymi ogrodami, drewno, tynk, cegła klinkierowa, kamień, wszystkie dostępne materiały są doskonałym uzupełnieniem konstrukcji metalowej. Dodatkowo jednak uzasadnia ona zastosowanie wielu nieużywanych do tej pory w budownictwie mieszkaniowym nowoczesnych materiałów elewacyjnych dając pole do popisu architektom posługującym się nowoczesną stylistyką.

Dane techniczne i możliwości lekkiego szkieletu metalowego

Profile w technologii SCS są wykonywane w rozmiarach 90 mm i 140 mm. Do ich wykonania stosuje się stal konstrukcyjną ocynkowaną ogniowo powłoką 275 g/m2 klasy 280 i 350, każda o grubości 0.75 mm, 1 mm i 1.2 mm. Dzięki takiej różnorodności istnieje możliwość wyprodukowania 12 rodzajów profili. Są one następnie łączone w fabryce za pomocą nitów w różnego rodzaju układy ram i kratownic o rozmiarach umożliwiających transport do placu budowy. Moduły ścienne, stropowe, kratownice dachowe, płaszczyzny połaciowe są łączone już na budowie za pomocą wkrętów.

W technologii SCS można wznosić budowle do czterech kondygnacji, o maksymalnej wysokość ścian do 6.0 metrów i rozpiętości stropów do 12.0 metrów, lub przy zastosowaniu dodatkowego profilu dla więzarów dachowych do 24 metrów.

Lekki szkielet metalowy w technologi “Zielone budowanie”

Budowa domu na całym świecie stawia na zgodę z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ekologia w budownictwie jest modna. Na szczęście, bo jest też bardzo potrzebna i opłacalna. Trudno zakwestionować nasz obowiązek względem przyszłych pokoleń do zachowania dla nich piękna natury, ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko, zmniejszenia zależności od wyczerpywalnych surowców naturalnych i stworzenia jak najzdrowszych, komfortowych warunków życia i pracy. Musimy przewartościować wzorce, wypracować i stosować technologie, modele działania, które będą na każdym etapie świadome ekologicznie. Budynki są odpowiedzialne za zużycie około 40% energii, 68% elektryczności, 12% wody pitnej, 40% surowców naturalnych, 40% całkowitej emisji gazów cieplarnianych, 30% produkcji śmieci. Ludności na świecie przybywa i wg prognoz liczba wzrośnie z obecnych 6.8 do 9.4 bln w 2050. Tempo i jakość budownictwa musi nadążyć za rosnącą potrzebą. Każda budowa i budynek mają ogromny wpływ na środowisko. Każda decyzja budowlana może te procenty wpływu na środowisko powiększyć albo zmniejszyć. Promując technologie ekologiczne, działamy na korzyść naszych dzieci i naszej planety. Aby promować świadome budownictwo zostały stworzone liczne organizacje ze Światowym Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (WGBC) na czele. W Polsce od kilku lat działa jego oddział, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), które dokłada wszelkich starań, aby promować idee zrównoważonego rozwoju oraz dostosować do polskich warunków dwa najszerzej stosowane na świecie systemy oceny budynków pod względem zmniejszenia ich oddziaływania na środowisko, amerykański LEED i brytyjski BREEAM. Zaledwie kilka budynków w naszym kraju uzyskało certyfikat LEED, a znajomość zagadnienia jest wciąż bardzo znikoma. Są to budynki duże, ale idea monitorowania procesu budowy i osiąganie certyfikatów dotyczy wszystkich budynków.

Producenci lekkich konstrukcji stalowych

Poniżej kilka linków do stron internetowych firm oferujących technologię SCS w Polsce i na świecie:

Budowa domu: lekki szkielet metalowy
Kliknij w gwiazdkę i zostaw ocenę
Zobacz również
Lekki szkielet stalowy w przebudowie Domu Kostki Dzięki nowej technologii pochodzącej z Nowej Zelandii, a wprowadzanej z dużym powodzeniem na całym świecie można przypuszczać, że lekki szkielet stalo...
Nowoczesne karnisze elektryczne Karnisze i rolety elektryczne jeszcze 10 lat temu były produktem przemysłowym, który był stosowany jednostkowo.  Wzrastające zainteresowanie ze strony...
Aquapol – system osuszania murów. Aquapol gwarantuje pokonanie wilgoci skutecznie i trwale. Już od momentu montażu woda z gruntu nie przenika do ścian budynku i efekt odczujesz od ra...
Wysmakowane wnętrze otulone bielą. Jasne, duże wnętrze utrzymane w nowoczesnym minimalizmie. Wbrew pozorom nie jest ono zimne i nieprzytulne. W salonie surowość cegły oswojona została d...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

reklama na portalu wmętrzaskim dekorady
Przeczytaj również
Aranżacja salonu Dekoracja okien Kolory do salonu Meble do salonu Oświetlenie salonu Podłoga w salonie Salon z aneksem Salon z jadalnią
IMG_4972
PORTO – podróże z designem
Podoba ci się ta sofa? Zobacz, gdzie kupić pozostałe sofy w stylu skandynawskim.
Siła prostoty, czyli sofy w stylu skandynawskim
Podoba ci się ten salon? Zobacz, jak urządzić monochromatyczne wnętrze z kroplą koloru.
Kolor we wnętrzu: monochromatyczny salon z żółtym akcentem
Aranżacja kuchni Dekoracje do kuchni Kolory w kuchni Małe kuchnie Meble do kuchni Sprzęt AGD do kuchni
Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia w drewnie. Zobacz, jak ją urządzić!
Minimalistyczna mała kuchnia w drewnie
Szukasz pomysłu na ozdobienie stołu? Sprawdź nasz przepis na dekorację stołu w stylu glamour.
Dekoracja stołu w stylu glamour
Zobacz, jak uchwyty do szafek kuchennych - drobna, lecz zaskakująca zmiana w kuchni potrafią odmienić aranżację kuchni.
Oryginalne uchwyty do szafek kuchennych – drobna, lecz zaskakująca zmiana w kuchni
Aranżacja łazienki Ceramika i armatura Dekoracje do łazienki Kabiny prysznicowe Mała łazienka Meble do łazienki Oświetlenie w łazience Płytki do łazienki
Mozaika w małej łazience - oto nasz przepis na płytki w niewielkim wnętrzu.
Mozaika w łazience – jak ją ułożyć?
116
Baterie z termostatem – wygoda czy zbędny gadżet?
Szukasz lamp do łazienki? Zobacz, gdzie kupić dodatkowe oświetlenie do swojego wnętrza.
Jakie dodatkowe oświetlenie zastosować w łazience? Spotline radzi
Aranżacja sypialni Dekoracje do sypialni Dywany i wykładziny do sypialni Kolory do sypialni Meble do sypialni Oświetlenie w sypialni
Marzy ci się toaletka w sypialni? Zobacz, jak urządzić to wnętrze.
Toaletka, czyli sypialnia z kobiecym akcentem
Podloga winylowa w przedpokoju, alonie, kuchni czy łazience sprawdzi się idealnie. Zoacz, gdzie ją kupić.
Idealne podłogi do łazienki, kuchni i salonu czyli WINYLOWY ZAWRÓT GŁOWY
Sypialnia w stylu skandynawskim, orientalnym a może prowansalskim? Zobacz, jaki styl do sypialni będzie najlepszy.
Jaki styl do sypialni wybrać?
Aranżacja pokoju dziecięcego Dekoracje do pokoju dziecięcego Kolory do pokoju dziecięcego Meble do pokoju dziecięcego Oświetlenie w pokoju dziecięcym Podłoga w pokoju dziecięcym Pokój dla dziecka alergika
Szukasz inspiracji na pokój dla nastolatków? Oto nasz egotowe aranżacje.
Pokój dla nastolatków. Miejsce w domu dla młodzieży
Literki na ścianę do pokoju dziecięcego są doskonałym pomysłem. Zobacz, gdzie je kupisz.
Literki na ścianę do pokoju dziecięcego
Urządzasz bezpieczny pokój dla dziecka? Sprawdź, gdzie kupić bezpieczne meble.
Jak urządzić bezpieczny pokój dla dziecka?
Domowa biblioteka Domowe SPA Domowy gabinet Domy Garderoba Jadalnia Poddasze Przedpokój Remont domu kostki Sprzęt Audio i Video
Jak urządzić mały przedpokój
Jak urządzić mały przedpokój? Skuteczne triki
Szukasz pomysłu na ścianę lub podłogę w salonie? Polecamy płytki ceramiczne.
Płytki ceramiczne nie tylko w łazience
Wąski przedpokój to dla ciebie problem? Sprawdź, jak optycznie go powiększyć.
Jak zaaranżować wąski przedpokój? Miejsce do przechowywania
Meble do ogrodu Tarasy i balkony
zamiatarki-karcher-do-lisci-na-podworko
Jak szybko i dobrze zamiatać chodnik, taras czy ogród. Poznaj zamiatarki!
Planujez odpoczynek na balkonie? prawdź, gdzie kupić meble i dodatki na balkon.
Meble i dodatki na balkon: Jak urządzić miejsce do odpoczynku?
Zobacz, gdzie kupisz designerskie meble i dodatki na taras.
Meble i dodatki na taras. Urządzamy salon pod chmurką
Porady budowlane Porady dla majsterkowiczów Porady na temat nieruchomości Porady projektanta wnętrz Porady techniczne Zrób to sam
Montaż drzwi – samodzielnie czy z profesjonalną ekipą? Montaż drzwi – samodzielnie czy z profesjonalną ekipą?
Montaż drzwi – samodzielnie czy z profesjonalną ekipą?
Marzysz o własnym funkcjonalnym mieszkaniu? Zobacz, jak zaprojektować wnętrze.
Jak zaprojektować wnętrze? Zobacz proste sposoby
MG_7833
Kompozycja z ramek na ścianie. Jak je powiesić? [WIDEO]
Loftowy Minimalistyczny Skandynawski Vintage
DSC_6678
Wygoda i elegancja, czyli meble do salonu w stylu skandynawskim
Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia w drewnie. Zobacz, jak ją urządzić!
Minimalistyczna mała kuchnia w drewnie
Podoba ci się ta sofa? Zobacz, gdzie kupić pozostałe sofy w stylu skandynawskim.
Siła prostoty, czyli sofy w stylu skandynawskim
4
Metamorfoza małego mieszkania: 30 m2 trzypokoleniowej rodziny
Mozaika w małej łazience - oto nasz przepis na płytki w niewielkim wnętrzu.
Mozaika w łazience – jak ją ułożyć?
52
Beton, cegła, eko tapeta i skandynawskie detale, czyli eklektyczne wnętrze
MG_7833
Kompozycja z ramek na ścianie. Jak je powiesić? [WIDEO]