Podobają ci się takie wielkanocne dekoracje? Sprawdź, gdzie je kupć!
5
(1)

Wielkanoc 2017 już niebawem. Przygotowania do świąt zapewne już trwaja. Gotowanie i dekorowanie naszych domów to coroczna tradycja wielkanocna. Jednak czy mamy chwilę, żeby zastanowić się skąd się wzięły takie świąteczne symbole, jak baranek, zajączek czy kurczaczek? Oto porady projektanta wnętrz. Sprawdź, jak udekorować dom na święta.

Skąd baranek na wielkanocnym stole?

Pierwszym z religijnych symboli Wielkanocy jest właśnie baranek, symnolizujący Chrystusa. Jednak jego historia zaczyna się jeszcze przed narodzinami chrześcijaństwa. Baranek pojawia się już w tradycji żydowskiej i kojarzony jest ze ze świętem Paschy, obchodzonym przez Żydów na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej. Bóg nakazał każdej rodzinie złożyć ofiarę z baranka, zanim wyprowadził Naród Wybrany z Egiptu. Dlatego kojarzy się on z łagodnością, niewinnością, posłuszeństwem i pokorą, a co za tym idzie z Chrystusem, który złożył w ofierze własne życie.

Wielkanocny stółZajączki jako wielkanocne dodatki na świątecznym stole

Zając, podobnie jak baranek pojawił się w tradycji wielkanocnej jako symbol religijny. Mimo że jest wiele teorii dotyczących tego puchatego symbolu to według amerykańskich naukowców z Centrum Dziecięcej Literatury i Kultury Uniwersytetu Floryda pojawił ię on po raz pierwszy w XIII wieku w Niemczech. Wówczas ludzie oddawali cześć różnym bogom i boginiom, w tym bogini wiosny i płodności Eoster, której symbolem było to niezwykle płodne i puchate zwierzę. Również od jej imienia wywodzi się angielska nazwa Wielkiej Nocy – Easter. Zajączek jest też ulubionym zwierzątkiem wielkanocnym dzieci, ponieważ przynosi prezenty i czekoladowe jajka, czyli to co dzieci lubią najbardziej.



Kurczaczek w parze z jajkiem jako symbol życia

Religijną symbolikę mają również jajko i kurczak, które są symbolem odradzającego się życia. Żółty kolor oznacza radość i kojarzy się z wiecznością, słońcem i odrodzeniem. Dziś bez jaj już chyba nikt nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych. Właśnie dlatego przywiązujemy tak dużą wagę do ich ozdabiania. Kolorowane na wszystkie kolory tęczy, z pięknymi rysunkami, dekorowane tasiemaki, wstążkami czy haftami, zdobią każdy koszyczek i stół wielkanocny. Symbolizują one nowy początek, wprowadzają do naszych domów atmosferę szczęścia, radości i spełnienia.

  Choinka bez bombek – można i tak!

Gdzie kupić dodatki symbolizujące baranka, kurczaczka i zajączka

Symbole powinny stanowić podstawę każdej wielkanocnej dekoracji. Wiele ciekawych dodatków i ozdób znajdziemy między innymi w salonach marki home&you oraz w sklepie online http://home-you.com/pl/. Znajdziemy tam nie tylko figurki i podobizny zwierzątek, ale też obrusy, bieżniki i podkładki z motywem pisanek, zdobioną wielkanocnymi symbolami zastawy oraz doniczki, wianki i inne dekoracje.

Wielkanocne dekoracje

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here