lublin
5
(1)

Określenie zdolności kredytowej

Przed przystąpieniem do szukania domu dobrzej jest zacząć od określenia, jaką kwotą suponujemy. Nie ma się co oszukiwać – cena gra bardzo dużą rolę przy wyborze domu. Jeżeli planujemy kupić dom, korzystając z kredytu hipotecznego, warto najpierw wybrać się do banku i dowiedzieć się jakie warunki kredytowe oferuje. Warto porównać kilka ofert i wybrać tę najkorzystniejszą. W tym roku nie ma już możliwości skorzystania z dopłaty do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Trudny wybór jaki dom kupić

Po określeniu ile pieniędzy możemy przeznaczyć na kupno domu, możemy rozpocząć poszukiwania. To wcale nie taka prosta sprawa. Po pierwsze musimy określić lokalizację. Domy budowane przez deweloperów ulokowane są przeważnie w dzielnicach podmiejskich. W Lublinie taką dzielnicą jest Szerokie.

Przy przeglądaniu ofert, warto zwrócić uwagę na infrastrukturę znajdującą się w pobliżu inwestycji. Na pewno ważnym punktem jest sprawdzenie odległości od miejsca pracy, od szkoły (jeśli posiadamy dzieci), od centrum. Warto zwrócić uwagę czy w pobliżu znajdują się sklepy, poczta i inne miejsca, z których na co dzień korzystamy.

Rozmowa z deweloperem

Po wybraniu kilku potencjalnych nowych domów przychodzi czas na rozmowę z deweloperem. Warto dobrze przygotować się do tej rozmowy, żeby jak najwięcej się dowiedzieć. Zdobyte informacje będą pomocne przy podjęciu decyzji. Dzięki powołanej do życia Ustawie deweloperskiej, deweloper ma obowiązek przekazać nam dokument – prospekt informacyjny, w którym znajdziemy wszystkiej najważniejsze informacje na temat samego dewelopera i interesującej nas nieruchomości. Prospekt podzielony jest na dwie części.

Z pierwszej dowiemy się m.in. jakie doświadczenie posiada firma deweloperska, czy nie toczą się przeciw niej żądne postępowania sądowe. Zyskamy informacje na temat statusu prawnego działki i sposobu finansowania inwestycji. To bardzo cenna wiedza. Druga część prospektu dotyczy konkretnej nieruchomości. Zawarte są w niej takie dane jak powierzchnia działki, powierzchnia nieruchomości, liczba pomieszczeń i inne. Po zapoznaniu się z prospektem będziemy mieli jasny obraz sytuacji.

  Meble z recyklingu, czyli dlaczego nie warto wyrzucać rzeczy

Umowa deweloperska

Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretną nieruchomość, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać umowę deweloperską. Dzięki temu deweloper zobowiązuje się po zakończeniu budowy przenieść prawo własności nieruchomości na kupującego. Ustawa deweloperska reguluje zapisy umowy, tak aby były one korzystne i zabezpieczały interesy obu stron. Umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego. Po podpisaniu umowy pozostaje nam jedynie czekać na ukończenie budowy i możliwość wprowadzenia się do nowego domu.

Kupno domu od dewelopera to sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Firma deweloperska załatwia wszelkie formalności związane z budową i przekazaniem praw własności. Dodatkowo można negocjować lepszą cenę nieruchomości.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here