Kuchnie rustykalne - cegła, drewno
4
(4)

Miłośnicy natury i wiejskich, przytulnych klimatów czuliby się wyśmienicie w kuchni urządzonej w stylu rustykalnym. To połączenie tradycji, rękodzieła, sielskich, letnich klimatów, w których nie brakuje akcentów ludowych i folklorystycznych.

Królują tutaj naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, wypalana cegła, len i bawełna. Kuchnia rustykalna to ciepłe i przytulne miejsce rodzinnych spotkań. Ten styl jest odwrotnością nowoczesnych wnętrz – minimalistycznych, zimnych i industrialnych. Kuchnia rustykalna to prawdziwe serce domu, ognisko skupiające wokół siebie bliskich i rodzinę.

Meble podstawą kuchni rustykalnej

Drewniane, często duże i masywne meble muszą znaleźć się w każdej rustykalnej kuchni. Ich kolor można dopasować do indywidualnych upodobań – mogą być top tradycyjne brązy, ale równie dobrze sprawdzą się meble w odcieniach beżu lub szarości. Nie mniej popularne są meble białe, zielone lub niebiesko-zielone (w kolorze morskim).

Dobrym pomysłem jest zakup starych mebli lub stylizowanych na takie, które już wiele przeszły. Meble można odpowiednio stylizować, np. malując je i tworząc stylowe przetarcia. Rustykalne meble mają zdobienia i podkreślone naturalne słoje. Świetnym meblem wpisującym się w styl rustykalny będzie wolnostojący kredens. Można w nim wyeksponować porcelanową zastawę.

Kuchenne blaty najczęściej są albo drewniane, albo wykonane z kamienia. Choć oba rozwiązania mają swoich miłośników, kamienny blat może okazać się jednak lepszym wyborem – przełamie drewno, którego w kuchni rustykalnej znajdziemy bardzo dużo. Wyeksponowanym elementem kuchni powinien być stół (drewniany). Może być ozdobą sam w sobie, ale możliwe jest też ozdobienie go pięknym obrusem.

Ściany i podłogi z naturalnych materiałów

W kuchni rustykalnej podstawowymi materiałami są drewno, kamień i cegła – powinny pojawić się zarówno na ścianach i podłogach, jak i na suficie. Brązowe drewniane belki na suficie to jeden z elementów dekoracyjnych. Jasne ściany ozdobione lub wykonane z czerwonej, palonej cegły nadadzą pomieszczeniu odpowiedni, niezastąpiony klimat.

  Kuchnia szyta na miarę - jak ją zaplanować?

Na podłodze oprócz drewna sprawdzą się również kafle i terakota. Fragmenty ścian można wyłożyć kolorowymi, dekoracyjnymi płytkami. Najlepsze będą ludowe wzory, kolorowe akcenty np. czerwone lub niebieskie. Ludowe wycinanki na płytkach ściennych również będą pasować do stylu rustykalnego.

Dodatki podkreślą klimat, ale nie mogą przytłaczać

Dla wzbogacenia wnętrza nie należy zapomnieć o odpowiednich dodatkach i ozdobach. Na ścianach i przy meblach można powiesić warkocze czosnku, wiązanki suszonych ziół lub gliniane dzwonki.

Do kuchni rustykalnej i wiejskiego stylu pasować będą też świeże kwiaty (najlepiej polne), plecione kosze z wikliny, koronka i haft. Warto wyeksponować (na blacie lub kredensie) np. cynowe lub miedziane garnki lub kolorową porcelanę, koniecznie z folklorystycznymi wzorami. Ceramika w dowolnej odsłonie również będzie współgrać z kuchnią urządzoną w stylu rustykalnym. Okna pięknie ozdobią zazdrostki i kolorowe, krótkie zasłony.

Wiejski klimat w kuchni wprowadzi rękodzieło i ludowe motywy, np. w postaci wycinanek. Niezwykle istotną rzeczą, o której zawsze należy pamiętać, wybierając dodatki do kuchni jest to, by nie przesadzić. Kuchnia rustykalna powinna cechować się prostotą – więc dodatki jak najbardziej powinny się w niej znaleźć, ale nie w nadmiarze. Warto wybrać kilka drobnych i subtelnych dodatków lub postawić na jeden, mocny akcent.

Nowoczesny sprzęt AGD bez trudu dopasuje się do tradycyjnego wnętrza

Duży piec kaflowy może być wyeksponowany i stanowić idealną ozdobę kuchni. Ale nie wszyscy chcą lub mogą pozwolić sobie na wprowadzenie takiego rozwiązania. Nowoczesne sprzęty kuchenne bez trudu można wykorzystać w stylu rustykalnym. Obecnie wiele firm oferuje okapy, lodówki lub piekarniki w stylu retro.

Sprzęt kuchenny w pastelowych kolorach lub utrzymane w czerni ze złotymi akcentami – nowoczesne rozwiązania w starych odsłonach tworzone są z myślą o tradycyjnych wnętrzach. Również mały sprzęt AGD produkowany jest w stylu retro. Dopasowanie do siebie takich urządzeń jak np. ekspres do kawy, czajnik, toster, patelnia, mikser czy blender nie nastręczy żadnych, choćby najmniejszych trudności.

  Farba do kuchni - jaką wybrać, by przetrwała lata?

Przytulne i funkcjonalne wnętrze

Ważną cechą charakteryzującą rustykalne kuchnie jest ich funkcjonalność. Pomieszczenie ma być nie tylko ciepłe, ale też praktycznie urządzone. Spędzanie w nim czasu i gotowanie powinny ułatwiać meble, mieszczące wszystkie niezbędne sprzęty i produkty. Wszystko musi mieć swoje miejsce, nie sprawiać trudności w dostępie, a jednocześnie być zawsze „pod ręką”.

Jaka więc powinna być kuchnia funkcjonalna?

Najlepiej gdyby była duża. Nie oznacza to jednak, że małe pomieszczenia są skazane na porażkę. Kluczem do sukcesu są meble, w których znajdziemy duże szafki, szuflady o różnej pojemności, liczne półki, organizery oraz stojaki. Rzeczy codzienne użytku warto trzymać najbliżej blatu, na którym pracujemy. Nieco dalej, w szafkach przy samej ziemi lub u góry można przechowywać rzeczy, które używane są najrzadziej.

Oświetlenie zmienia wszystko

Oczywiście w kuchni – tak jak w każdym innym pomieszczeniu – ogromną rolę odgrywa oświetlenie. W kuchni rustykalnej można umieścić centralne, główne światło nad stołem i blatem roboczym. Powinno dobrze oświetlać, emitując światło o ciepłej barwie. Elementy ozdobne takie jak kredens można podkreślić delikatnym, bocznym oświetleniem. Wprowadzi to przytulny klimat. 

W kuchni rustykalnej bardzo dobrze sprawdzą się np. świecie, rzucające migające światło. Podczas gotowania można korzystać jednocześnie z głównego, centralnego oświetlenia oraz bocznego, natomiast podczas relaksu (np. rozmowy przy kawie) używać tylko bocznego oświetlenia, spełniającego głównie rolę dekoracyjną. Jako ozdobę można wybrać niewielkie kinkiety lub plafony.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

6 KOMENTARZE

  1. Dopiero od niedawna mam kuchnię w takim stylu i czuję się w niej najlepiej! Nawet udało mi się dopasować fajny czajnik piccolo i inne sprzęty w stylu vintage

  2. Mimo nowego domu, który stawialiśmy od 0 ja sobie wymarzyłam kuchnię w takim nieco retro stylu. Najbardziej się bałam, że nie będą w niej pasować nowoczesne sprzęty, więc szukałam takich, które będą odpowiednie. Udało mi się nawet znaleźć czajnik elektryczny, który wygląda trochę jak taki tradycyjny na gaz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here