Co to znaczy dom ekologiczny i jak go wybudować? Sprawdź.
5
(1)

Dom ekologiczny nie musi wyglądać archaicznie. Wręcz przeciwnie, zwykle są to domy bardzo nowoczesne, ale zarazem cechujące się zwartą i prostą bryłą. Zalicza się do nich na przykład, projekty domów pasywnych. Nie jest to jednak regułą. Zwykle jednak cechą charakterystyczną energooszczędnych budynków, jest odpowiedni układ rozmieszczenia pomieszczeń. Dlatego stosuje się zasadę, by w pokojach dziennych pozyskiwać jak najwięcej światła i ciepła słonecznego, wchodzącego do domu przez okna od strony południowej. Natomiast pomieszczenia gospodarcze usytuowane są od północy i posiadają nieco mniejsze okna. Na to, by dom był ekologiczny składa się jednak jeszcze wiele innych czynników.

Ekologiczne materiały do budowy

Jednym z nich, jest dobór materiałów. Takie domy buduje się głównie z naturalnych surowców, dostępnych w danym regionie. Przy tym należy dbać o to, by wszystkie przegrody budowlane, takie jak: ściany zewnętrzne, podłogi, sufity, okna oraz dach, miały niski współczynnik przenikania ciepła. W związku z tym stosuje się grubszą warstwę docieplającą niż przy standardowych projektach oraz okna o wysokiej klasie energooszczędności.

Wykorzystanie energii w ekologicznym domu

Dom ekologiczny, powinien również maksymalnie wykorzystywać energię, którą może pozyskać ze słońca oraz wodę, która gromadzi się podczas opadów deszczu. Dlatego będzie on wyposażony w instalację solarną oraz kolektory słoneczne ogrzewające wodę. W domu ekologicznym nie marnuje się również wody z deszczu. Cała deszczówka, spływająca do rynien, jest kierowana do specjalnych zbiorników, z których można ją potem wykorzystać, do nawadniania ogrodu lub po przefiltrowaniu, także do prania, mycia się lub zmywania naczyń. Woda pochodząca z wodociągów, będzie wtedy używana głównie do celów spożywczych.



Ograniczanie zanieczyszczeń

Ekologia to również ograniczenie zanieczyszczeń powstających w czasie użytkowania domu. Dlatego domy ekologiczne wyposaża się w kotły służące do spalania paliw, pochodzących z odnawialnych źródeł energii, takich jak np. pellet, drewno lub ekogroszek. Również zanieczyszczona woda, nie jest całkowicie stracona, gdyż dzięki instalacji podłączonej do przydomowej oczyszczalni ścieków, można ją wykorzystać do nawadniania trawnika.

  Masz dość noszenia opału do pieca? Poznaj piec z automatycznym podajnikiem!

Dom ekologiczny zmniejsza swoje straty energii także dzięki stosowaniu urządzeń takich jak: pompy ciepła oraz system rekuperacji. Dużą rolę odgrywa tutaj odpowiednia wentylacja. Dzięki tym systemom, dom ma świeże i ogrzane powietrze zimą, natomiast latem, jest ono schłodzone.

Kupno odpowiedniego projektu, oraz wyposażenie domu we wszystkie sprzyjające ochronie środowiska i energooszczędności instalacje, jest na pewno sporym kosztem. Jednak energooszczędność przynosi z czasem korzyści, a czyste środowisko, na pewno jest warte naszych wysiłków.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here