Najlepsza farba do malowania ścian w kuchni
5
(3)

Nie ważne, czy aspirujesz do tytułu master chefa, czy stawiasz pierw kroki na kulinarnej drodze, gotowanie i plamy idą w parze. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby na ścianę trafił sos pomidorowy czy tłuszcz z patelni. Właśnie dlatego w kuchni stosuje się kafelki, które jednak zajmują tylko jej część – resztę pokrywamy farbą. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze farny do malowania ścian w kuchni.

Kuchenny mikroklimat

Kuchnia to specyficzne domowe pomieszczenie, w którym w porównaniu z sypialnią czy salonem, panują ekstremalne warunki. Po pierwsze – wilgoć, która naturalnie łączy się z gotowaniem. W jego trakcie uwalnia się mnóstwo pary wodnej, pod które wpływem niezabezpieczone meble mogą się odkształcać, a farba tracić dobry wygląd. Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura, ponieważ kuchnia, niezależnie od pory roku, to zazwyczaj najcieplejsze miejsce w domu.

Praca piekarnika i płyty kuchennej, ale też czajnika elektrycznego, tostera czy innych urządzeń kuchennych sprawiają, że w pomieszczeniu jest bardzo ciepło, co z jednej strony może pogarszać stan farby na ścianach, a z drugiej, zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności, sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Równie ważnym elementem jest stosowanie w kuchni środków czyszczących i obecność żywości, zwłaszcza tłuszczu, którego cząsteczki przedostają się do powietrza i osiadają na wszystkich powierzchniach, w tym ścianach.

Właśnie z tego powodu do malowania ścian kuchni trzeba wybierać farby o podwyższonej odporności na trudne warunki. Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz tu: https://www.dekoratorium.pl/pl/jakie-farby-do-scian-w-kuchni-wybrac.

Specjalistyczne farby do malowania ścian w kuchni

Większość producentów farb ma w ofercie produkty stworzone z myślą o malowaniu kuchni, co zdecydowanie ułatwia wybór. Gdy jednak na opakowaniu zabraknie konkretnego oznaczenia, warto zwrócić uwagę na następujące typy farb:

Plamoodporne: zbitki słownej tłumaczyć nie trzeba, ale warto wiedzieć, co oznacza. Farny plamoodporne posiadają cechy, które uniemożliwiają wodzie i tłuszczom przeniknięcie powłoki. Oznacza to więc, że są hydrofobowe i oleofobowe, dzięki czemu plamy z rozmaitych płynów, sosów czy tryskającego tłuszczu są mniej intensywne i łatwiejsze do usunięcia. W związku z tym farby o właściwościach plamoodpornych są zmywalne i nadają się nawet do intensywnego szorowania bez obaw o utratę intensywności koloru.

  Trendy 2017: dodatki do mieszkania

Na zacieki i plamy: farby tego typu zazwyczaj powstają na bazie akrylowej i chronią ściany na kilka sposobów, Przede wszystkim wzmacniają podłoże oraz je impregnują i izolują, dzięki czemu plamy i zacieki powstają znacznie trudniej. Kolejnym ważnym parametrem jest ochrona ścian przed powstawaniem grzybów. Farby na plamy i zacieki nie tylko chronią powierzchnię przed ich powstaniem, ale przede wszystkim świetnie kryją obecne na niej zabrudzenia, także te szczególnie uciążliwe i charakterystyczne dla kuchni, czyli z sadzy i oleju lub innych tłuszczów.

Ceramiczne: ceramicznymi nazywa się farny lateksowe dodatkiem ceramicznych mikrogranulek mających na celu wzmocnienie powłoki. Dzięki temu farba ceramiczna jest odporna nie tylko na wodę, zabrudzenia czy ścieranie, ale też na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu na jej powierzchni nie powstają nieestetyczne odpryski. Farby ceramiczne opierają się także działaniu silnych środków chemicznych, co również ma znaczenie w przypadku kuchni, gdzie może pojawić się konieczność zastosowania takich produktów podczas sprzątania. Właśnie dlatego farbę ceramiczną poleca się jako alternatywę dla płytek nad blatem.

Bogaty wybór farb ceramicznych, a także odpornych na plamy, znajdziesz tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Sciana/c/b2c-sciana.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here