Zobacz, co wziąć pod uwagę wybierając okap kuchenny.
5
(1)

To, co ważne podczas urządzania każdego wnętrza, także kuchni to odpowiedni design, ciekawa kolorystyka wraz z dodatkami, wygodne sprzęty i funkcjonalność. Koniecznie trzeba jednak zainwestować także w odpowiedni sprzęt wentylujący.

Po co nam okap?

Podstawowym jego zadaniem jest neutralizacja zapachów, pochłanianie pary wodnej i tym samym uniknięcie zbyt dużej wilgotności powietrza czy  zapobieganie osadzaniu się tłuszczu na meblach.

Choć na pozór wybór odpowiedniego dla naszej kuchni okapu może wydawać się skomplikowany, to w rzeczywistości wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Trzeba się zastanowić się, jak często gotujemy, jaką przestrzenią dysponujemy i jakie są możliwości wentylacyjne w naszym pomieszczeniu. Ważny jest też oczywiście odpowiedni wygląd okapu, tak żeby pasował do stylistyki naszej kuchni. Jak więc dokonać właściwego wyboru?

Jak wybrać okap do kuchni?

Zobacz, gdzie kupić designerskie okapy w rustykalnym lub nowoczesnym stylu.Po pierwsze należy podjąć decyzję, czy potrzebujemy okapu w systemie otwartym czyli tzw. wyciągu, który usuwa powietrze i jego składniki na zewnątrz budynku czy też lepszy dla nas będzie pochłaniacz, który oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Wybór zależy od częstotliwości użytkowania. Ten pierwszy zapewnia większą skuteczność. Okap w systemie zamkniętym z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością wymiany filtra, co jakiś czas.

Wymiary okapu dostosowuje się indywidualnie w zależności od wymiarów naszej płyty grzewczej. Okap należy też dobrać do wielkości kuchni i miejsca, jakim dysponujemy. Standardowa szerokość okapów wynosi 50, 60 lub 90 cm. Jeśli chodzi o moc to zgodnie z przyjętą zasadą urządzenie musi być w stanie przefiltrować całe pomieszczenie przynajmniej sześciokrotnie w ciągu jednej godziny. Najsilniejszy wentylator jednak wcale nie jest tym najlepszym. Zbyt silny może np. zbytnio wychłodzić pomieszczenie.

Bardzo ważne żeby sprzęt działał sprawnie i cicho tak, aby nie zakłócać nam codziennych zajęć nadmiernym hałasem. Ważne mogą się okazać dodatkowe funkcje okapu, takie jak np. oświetlenie, sensor zapachu, czujnik czyszczenia czy dla wymagających możliwość podłączenia tv z dostępem do internetu ( tzw. okap multimedialny).

  Sufit podwieszany w salonie, łazience i kuchni. 20 pomysłów na aranżacje

Kolejna sprawa to wybór rodzaju okapu. Okapy dzielą się przede wszystkim na wolnowiszące oraz do zabudowy. Najpopularniejsze obecnie są okapy szufladowe, których płyta przypomina szafkę meblową, okapy podszafkowe wbudowane, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, kształtach i rozmiarach, o niższej wydajności, dobre raczej do małej kuchni, nieco droższe okapy naścienne, tzw. kominowe, mocowane bezpośrednio do ściany, które zajmują więcej przestrzeni, ale oferują przy tym większą wydajność i spore walory wizualne oraz okapy wyspowe, wieszane bezpośrednio do sufitu nad kuchenką. Oprócz funkcji praktycznej sprzyjają elegancji wnętrza i dobrze wpływają na jego wygląd.

Okapy różnią się między sobą nie tylko kształtem, funkcjonalnością , kolorem czy rodzajem, ale też ceną. Najtańszy okap można kupić już za 100 zł, ale nie ma w takim wypadku co liczyć na dużą wydajność i niski poziomu hałasu. Najdroższy okap multimedialny pociąga za sobą koszt rzędu 20 tys. zł.

Warto dobrze przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniego sprzętu agd do kuchni, aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemności czy rozczarowań. To bardzo ważne, aby zamontować w naszej kuchni sprzęt filtrujący, który jak najlepiej spełni swoją rolę i oczyści pomieszczenie ze wszystkim nieprzyjemnych zapachów, a jednocześni doda naszemu wnętrzu uroku i będzie dodatkową jego ozdobą.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here