elewacje
5
(1)

Właściwe drewno na elewację to podstawa

Podobnie jak z filcu nie uszyjemy sukni balowej, tak samo elewacja domu musi zostać wykonana z odpowiedniego materiału. W przypadku, kiedy decydujemy się na szalówki z drewna, musi ono cechować się najlepszą jakością, a także optymalnymi właściwościami i parametrami.

 

Dopiero wówczas będzie jednocześnie chronić i zdobić nasz dom, a przecież o to właśnie chodzi. Nie można nie zauważyć, że budulec musi być także ekstremalnie wytrzymały. Przez lata będzie przecież narażony na deszcz, śnieg, nagłe zmiany temperatury, a także wielogodzinne znaczne nasłonecznienie w okresie letnim. Właściwe drewno musi zatem wykazywać możliwie najmniejszą nasiąkliwość oraz małą kurczliwość, dzięki czemu deski nie będą się wypaczać ani pękać.

 

Co nadaje się do wykonania elewacji?

elewacjeDo wykonania elewacji najlepiej nadaje się świerk skandynawski, modrzew syberyjski, dąb oraz jesion. Te gatunki drzew są bowiem odporne dodatkowo także na grzyby i szkodniki. Szalówki wykonuje się również z termodrewna, czyli poddanych odpowiedniej obróbce termicznej desek sosnowych, osikowych oraz świerkowych.

 

 

Dzięki zabiegowi poddania tych gatunków działaniem wysokiej temperatury oraz pary wodnej, deski stają się bardziej wytrzymałe oraz wykazują wyższą izolacyjność cieplną oraz stabilność wymiarów.

 

Atrakcyjny design, ale nie tylko

Elewacje wykonane z drewna, z miesiąca na miesiąc zyskują na popularności i to zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Ponieważ są przyjemne dla oka, łatwe do położenia, a ponadto dają olbrzymie pole do puszczenia wodzy fantazji, architekci chętnie sięgają po takie właśnie rozwiązanie. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu desek, surową bryłę budynku można idealnie wizualnie zmiękczyć, ożywić i uczynić miłą i lekką dla oka. Obiekt zyskuje na naturalności, a przy okazji jest ekologiczny.

  Jaką zaprawę klejącą zastosować do bloczków z betonu komórkowego?

 

Szalówki można z bardzo ciekawym i atrakcyjnym końcowym efektem wizualnym, łączyć z innymi materiałami, takimi jak tynk, kamień, szkło, klinkier czy nawet surowy beton i metal. Aranżacje takie są godne przemyślenia. Warto zaznaczyć, że drewniana elewacja może być zarówno jedynie drobnym elementem całości projektu, jak i stanowić główną część kompozycji, zapewniając jej wyjątkowość.

 

Sam wygląd zewnętrzny elewacji nie powinien być jednak jedynym wyznacznikiem wyboru danego jej rodzaju. Należy mieć świadomość, że drewniane szalówki tworzą korzystny dla człowieka mikroklimat, posiadają bowiem wysokie właściwości kondensowania pary wodnej, dzięki czemu bardzo łatwo oddają wilgoć. Ponadto, zapewniają naprawdę wysoką izolację cieplną budynku, co z kolei gwarantuje bardzo duże oszczędności na kosztach ogrzewania oraz zapewnia domownikom wyższy komfort mieszkania. Nie jest prawdą, jakoby elewacje drewniane były nietrwałe. Jeśli są właściwie pielęgnowane, z łatwością wytrzymują nawet 100 lat.

 

 

Systemy montażu elewacji

Wyróżniamy dwa sposoby montażu elewacji. Pierwszy to taki, w którym elementy mocujące są widoczne. Wykonuje się je wówczas z różnych stopów stali, w sposób zdecydowanie ozdobny. Dzięki takiemu rozwiązaniu okładziny elewacyjne uzyskują zdecydowanie ornamentacyjny, a przy tym naturalny charakter.

 

W drugim systemie montażu elewacji, elementy mocujące są niewidoczne z zewnątrz. Ukrywa się je całkowicie pod deską elewacyjną. Takie rozwiązanie zapewnia niezwykłą estetykę wizualną oraz wrażenie lekkości całej konstrukcji. Drewno używane do elewacji jest dodatkowo impregnowane, a następnie smarowane lakierem nawierzchniowym lub też olejowane. Elementy stalowe mogą być zabezpieczone dodatkowo cynkowaniem lub też być wykonane ze stali nierdzewnej.

 

Dla zapewnienia jeszcze większej izolacji, w trakcie montażu instalowane są różnej grubości docieplenia. Dobre firmy, takie jak np. Vitis, kierują się w tej kwestii wyborem klienta.

 

Elewacja piękna na długie lata

Drewniane szalówki wymagają okresowej konserwacji, zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i zagrożeniami biologicznymi oraz właściwej pielęgnacji. W przeciwnym razie w miejscach najbardziej nasłonecznionych drewno płowieje. Ponadto, pod wpływem lat elewacja zmienia barwę na ciemniejszą, a zacieki stają się bardziej widoczne. Zmian można się pozbyć za pomocą mycia ciśnieniowego. Przebarwienia można także zeszlifowywać. Po założeniu drewnianej elewacji, należy ją od razu (a później okresowo) impregnować, a także zabezpieczać środkiem biobójczym. Warto wiedzieć, że impregnat powinien posiadać filtr UV.

  Jak wybudować ekologiczny dom?

 

Ubytki lakieru likwiduje się na bieżąco, poprzez usunięcie starej powłoki lakieru oraz wszystkich zmian (w kolorystyce, grzybowych, śladów owadów, itp.), a następnie ponowne zaimpregnowanie. Co 5 lat, niezależnie od stanu elewacji, powinno się odnowić całą powłokę.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here